Zapięcia kolczyków - poznaj ich rodzaje przed zakupem!

Zapięcia kolczyków - poznaj ich rodzaje przed zakupem!

Kolczyki ze złota, srebra czy ręcznie wykonywane albo też dekorowane kryształami to nie jedyne dylematy, jakie pojawiać się będą w momencie, gdy kupujemy biżuterię. Także bardzo ważne będzie zapięcie jakie będzie miała biżuteria. To taka cześć, na którą jak się okazuje wiele osób nie zwraca uwagi i to istotny błąd. Dobrze będzie wiedzieć jakie zabezpieczenia są najlepsze i najwygodniejsze. Decydując się na wybrany konkretny model kolczyków powinniśmy zwracać uwagę na to jakie zapięcie będzie tam stosowane. Nie wszystkim pasuje konkretne rozwiązanie. Dodatkowo zmieniają się modele tak jak zmienia się moda. Niezależnie od tego jaki panuje obecnie trend dobrze będzie wiedzieć jakie zapięcia są stosowane. Wśród tych najczęściej występujących mamy kilka klasycznych opcji.

Popularny – sztyft

To najpopularniejsze i najbardziej uniwersalne zapięcie. Sztyft, który będziemy wkładać do dziurki w uchu będzie w całości ukryty i dzięki temu w pełni będzie eksponować część dekoracyjną kolczyka a to będzie jego dużą zaletą. O kolczykach zapinanych na sztyft mogą myśleć kobiety w każdym typie urody. Szczególnie będzie to ważne dla aktywnych kobiet, które mogą dużo ćwiczyć. Tak samo jak dziewczynki, które chętnie się bawią. Sztyft minimalizuje ryzyko zaczepienia się biżuterii o włosy czy ubranie, wyrwania go z ucha, nie będzie krępować ruchów. Jednak dużo zależy również od rozmiaru kolczyka. Wiele jest istotnych kwestii, nie mniej ważnych od samej konstrukcji.

Bigiel

To po prostu zakrzywiony kawałek metalu, który będzie się przekładać przez dziurkę w uchu. Najczęściej jest wykorzystywany przy długich, wiszących kolczykach. Sprawdzać się będzie przy zdobionych efektywnie kolczykach, gdy będzie nam zależeć na tym, by biżuteria się nie mieniła. Nie liczy na to, że uśmiechniemy się z takim kolczykiem bez problemów. Drucik jest raczej długi i wygięty, więc może nas zwyczajnie ukłuć. Wyróżnia się dwa rodzaje bigla – otwarty i zamknięty.

zapięcie angielskie

Zapięcie angielskie

To najbezpieczniejsze zapięcie, które jest często stosowane przy kolczykach dla dziewczynek, które oferowane będą również jako prezent komunijny. Kolczyk z angielskim zapięciem przekłada się przez ucho i następnie zamyka ruchomą nakładką z tyłu na niewielkim zawiasie. Jeśli dobrze zamkniemy nie trzeba się bać, że zgubimy taki kolczyk. Dzięki łączeniu sztyftu i klasycznego zapięcia można eksponować walory ozdobne kolczyków a dodatkowo są one w noszeniu wygodne.

Łańcuszek

W tym przypadku samo zapięcie to również element ozdobny w biżuterii. Najczęściej na początku jest krótki sztywny fragment szlachetnego metalu a następnie miękką część, którą bez problemów będziemy mogli przekładać przez dziurkę w uchu. Na końcu znajdować się będzie taki element, który jest w formie małej kulki, gwiazdki czy kotka. To właśnie nim będziemy blokować kolczyk w uchu. Jest to zapięcie, które będzie bardzo wygodne. Łańcuszek można przewlekać do połowy. Bardzo często takie kolczyki kupuje się dziewczynkom.

Okrągłe zapięcia kolczyków

Ten model jest zostawiony na koniec, ponieważ tak naprawdę kolczyki takie zapina się w sumie na trzy sposoby. Najczęściej będzie to drucik z cieńszym od części ozdobnej kolczyka, który wsuwa się do dziurki w tylnej części. Drugim jest rowek, który będzie nam przypominał zapięcie tradycyjne angielskie. Drucik przekładany przez ucho wciskany jest do specjalnych wyżłobień. Gdy słyszymy klik to znaczy, że kolczyk będzie prawidłowo zapięty. Ostatni rodzaj to angielski zamek. W takim przypadku drucik jest zatrzaskiwany do przeciwnych widełek.

ROREN / Robert Siudek / Renata Kowalska
ul. Wielopole 24
31-072 Kraków

· 12 422 03 50
· 12 431 21 47

sklep@roren.pl