Przedstawiamy Wam jak wyglądają obecnie najczęściej stosowane szlify diamentowe jakie się pojawiają. Kształt może być klasyfikowany jako ten najczęstszy to okrągły brylantowy. Czasami pojawia się mieszany oraz schodkowy.
Szlif diamentu
Można mówić o trzech rodzajach jakie się obecnie pojawiają.
Szlif Brylantowy
Najczęściej spotykana propozycja to okrągły brylantowy określony również jako potocznie brylatn. Inne przykłady, które sią pojawiają to Owal, Łezka, Markiza, Serce czy Gruszka. Wszystkie szlify mają 57-58 faset i są cenione.
Szlif Schodkowy - Step Cut
Mamy tutaj równolegle ustawione fasety po każdej stronie prostokąta albo kwadratu, który będzie widziany z góry i stworzy coś na kształt schodów. Inne wariacje jakie się pojawiają to szlif szmaragdowy oraz Asscher.
Szlif Mieszany -Mixed Cut
Posiada cechy brylantowego okrągłego jak i też schodkowego. Przykładowe propozycje to Poduszka, Radiant oraz Princessa.
Diamenty w szlifach i ich charakterystyka
W przypadku szlifu szmaragdowego diament charakteryzuje się unikalnym pawilonem o prostokątnym aspekcie, który będzie decydował o przejrzystości diamentu. Taki kształt jest także bardzo popularnym wśród szlifów fantazyjnych. Diamenty obrabiane w ten sposób mają zazwyczaj dłuższe linie, mniej blasku niż te w szlifie okrągłym, ale zamiast tego wykazują szersze odbijanie światła. Diamenty w szmaragdowym szlifie posiadają klasyczną elegancję. Mogą tu mieć kwadratowy kształt.
Diament w szlifie Asscher (Royal Asscher) został stworzony na początku XX wieki i był to pierwszy opatentowany szlif. To właśnie w nim wykonano pracę nad największym diamentem na świecie 3,106 karata.
Diamenty w szlifie Poduszka (Cushion) charakteryzuje się tym, że staje się połączeniem okrągłych oraz kwadratowych linii, pojawiają się antyczne konotacje. Taki szlif jest bardzo popularny mniej więcej od 100 lat i będzie dostępny w kształcie kwadratowym oraz prostokątnym. Współcześnie określony jako candlelight.
Diament w szlifie Markiza (Marquise) to propozycja wariacji, gdzie mamy okrągły brylantowy szlif, który ma dłuższe końcówki. Legendy przekazują, że nazwa ta wynika od króla Francji Ludwika XVI, który miał oczekiwać, że diament zostanie wyszlifowany w taki sposób, że będzie dopasowany do kształtu jego uśmiechu. Podłużny kształt upiększa palec szlachetną formą i przewężeniami.
Diament w szlifie Łza (Gruszka) ( Pear) to ciekawe, fantazyjne nieco rozwiązanie, gdzie mamy kombinacje, jak chodzi o szlif okrągły i markiz, które przypominają nam łezkę. Brylanty o takim kształcie mają świetne proporcje, jak chodzi o odbijanie światła i dlatego w naszyjnikach wyglądają rzeczywiście idealnie. Jest to dobre dla brylantów bocznych, które są obok głównego kamienia.
Diamenty w szlifie Owal ( Oval) to rozwiązanie, które posiada piękną brylantację, która będzie podobna do okrągłych brylantów. Ale będzie również to inna bardziej eliptyczna wariacja okręgu, który posiadać będzie 57-58 faset. Stworzony w latach 60-tych minionego wielu.
Diament w szlifie Serce ( Heart). Nie trudno będzie się domyśleć, że to takie rozwiązanie, które będzie najbardziej romantyczne spośród tych wszystkich dostępnych. Szlif serce to mutacja Łezki.
Diament w szlifie Princessa. Tak samo jak Radiant jest to nowa propozycja, która pojawiała się nie tak dawno, ponieważ w latach 80-tych. Jej założeniem jest maksymalne iskrzenie kamienia. W efekcie jest podobna brylancja do okrągłej propozycji.