Srebro - metal o symbolu Ag
Gęstość: 10.5 g/cm3, temperatura topnienia: 962°C .
Srebro będzie miękkie, ciągliwe oraz kowalne, umożliwia nam łatwe formowanie go w różnorakie kształty oraz wyciąganie w niewielkie, bądź długie cienkie druty oraz folie. Dlatego od starożytności używa się srebra do produkcji biżuterii oraz ozdób. Jest to jeden z lepszych przewodników ciepła oraz elektryczności. Powierzchnia srebra będzie stopniowo matowieć w skutek powstawania na jego powierzchni ciemnego nalotu siarczku srebrowego. Ze względu na wyjątkowe właściwości chemiczne srebro oraz jego stopy i związku mają liczne zastosowanie w przemyśle, elektrotechnice czy fotografii. Ale najważniejsze będzie oczywiście w biżuterii. Używa się przede wszystkim próby 925, a wiec mamy tam 92,5 % czystego srebra. Najczęściej srebro będzie występować w stanie związku z innymi pierwiastkami.
Historia srebra
Starożytni Egipcjanie mieli swoje kopalnie srebra na terenie Nubii oraz Etopii, Grecy zaś w Attyce. Rzymianie pozyskiwali je na terenie Hiszpanii. Po tym jak udało się odkryć Amerykę konkwistadorzy rabowali tam olbrzymie ilości srebra, które w ten sposób trafiało do Europy. W połowie XIX wieku udało się znaleźć duże złoża na terenie Ameryki i w związku z tym właśnie srebro straciło na wartości. Wtedy też nie było już kruszcem podkładowym dla pieniędzy. Obecnie prawie całkowicie zaprzestano wydobywania srebra z rudy srebronośnej. Okazało się to nadmiernie kosztowne w stosunku do tego jaką wartość miał kruszec. Obecnie odzyskuje się go jako produkt uboczny w czasie oczyszczania metali, które mają duże znaczenie przemysłowe takich jak miedź, cynk czy ołów.
Platyna
Gęstość: 21.09 g/cm3, temperatura topnienia: 1768 °C
Jak wygląda platyna?
Platyna to szlachetny metal, który znajduje się w przyrodzie rzadziej niż złoto. Charakteryzuje się wyjątkowym połyskiem metalicznym i białą barwą z odcieniem szaro niebieskim. W jubilerstwie wykorzystywany będzie między innymi do produkcji obrączek oraz jako materiał pod oprawę dla brylantów i innych kamieni szlachetnych. W naszym kraju powoli obrączki z platyny zyskują na popularności mimo tego, że ich najtańsza para to wydatek na poziomie około 5 tysięcy złotych. O wyższej cenie nie decyduje sam kruszec ale również próba w jakiej występuje. W przypadku platyny to poziom 950 a więc bardzo wysoka próba. Charakteryzuje się większym ciężarem niż złoto.
Platyna - Zalety
Zaletą platynowej biżuterii i obrączek takich będzie to, że są one odporne na uszkodzenia mechaniczne. Obrączka z platyny nawet po wielu latach użytkowania będzie wyglądać praktycznie jak nowa. Uważa się, że jest nawet trzy razy bardziej odporna na zarysowanie niż obrączka ze złota. Stop platyny charakteryzuje się wyjątkowymi właściwościami mechanicznymi. Nawet jeśli działają duże siły platynowa biżuteria będzie zachowywać swoją sprężystość co będzie ważne, gdy odlewa się misterne ażurowe oprawy dla brylantów i innych kamieni szlachetnych. Ze względu na to, że mamy trudną obróbkę takiego materiału przy zakupie trzeba bardzo dobrze zastanowić się nad rozmiarem. Sytuacja jest o tyle trudna, że późniejsza zmiana wielkości obrączki nie będzie prosta i tak naprawdę bardzo niewiele pracowni jubilerskich będzie wstanie się tym zająć. Dodatkowo również nieliczne salony w naszym kraju w ogóle posiadają tego typu obrączki w sprzedaży. Można powiedzieć, że to tak naprawdę dopiero początki takich właśnie propozycji obrączkowych na naszym rynku. Blokadą dla nich będzie wysoka cena i słaba dostępność.