Jak produkowane są obrączki? Część II

Jak produkowane są obrączki? Część II

Obrączki wielokolorowe

Obrączki wielokolorowe realizuje się różnymi technikami. Najczęściej będą to kolorowe pierścienie, które są wykonywane z żółtego, białego albo różowego złota tak, że są one ze sobą połączone. Wielokolorowe krążki mogą być ze sobą lutowane, spawane albo też łączone w ramach spiekania w wysokiej temperaturze. Często realizowane są również obrączki kolorowe bez łączenia kolorowych elementów umieszczając np. biały pierścień w wytoczonym rowku. Każda z tych metod produkcji będzie miała swoje wady oraz zalety. Lutowanie to najprostsza metoda działania, ale obrączka będzie w miejscu łącznia przebarwiona i słabsza. Lepsza metoda to spiekania. Najlepsze będzie połączenie mechaniczne, które charakteryzuje się tym, że obrączkę będzie się dało powiększyć i zmniejszyć bez ryzyka, że dojdzie do pęknięcia spoiny.

Powierzchniowe zabarwienie - czarne złoto

Zarówno w obrączkach jak i też w innych wyrobach jubilerskich stosuje się inne niż klasyczne kolory złota. Mogą się pojawić propozycje zielone, niebieskie, czarna. Kolory tego typu uzyskuje się różnymi technologiami i patentami. Najczęściej będzie to związane z technikami, które działają na powierzchni metalu. Najprostszą metodą uzyskiwania koloru na powierzchni będzie nałożenie powłoki galwanicznej albo też zastosowanie metody PVD. Oryginalny kolor wprowadzony do produkcji obrączek to kolor czarny, który pojawił się jakiś czas temu.

Platyna

Platyna to metal szlachetny, rzadszy i droższy niż złoto. Ma barwę białą z odcieniem niebiesko – szarego. Doskonały metaliczny połysk to cecha charakterystyczna. W jubilerstwie spotykany jest najczęściej materiał do wykonywania opraw pod wartościowe kamienie szlachetne albo też do produkcji obrączek. W naszym kraju ze względu na cenę do tej pory nie jest to materiał bardzo popularny. Cena pary obrączek zaczyna się bowiem od 7 tysięcy złotych. Decyduje o tym nie tylko cena kruszcu, ale także to, że będzie on występował w wysokiej próbie. Ciężar właściwy jest wyższy niż złoto, co skutkuje tym, zę porównywalny wyrób z platyny będzie cięższy niż złoty w próbie 585. Wyroby, które przygotowywane są z platyny będą dużo bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne i są znaczenie trwalsze niż te przygotowywane ze złota. Jeśli chodzi o stop platyny charakteryzuje się wyjątkowymi właściwościami mechanicznymi. Materiał ma doskonałą sprężystość nawet pod wpływem działania dużych sił co będzie ważne, gdy odlewa się misterne ażury albo też zakuwa kamienie szlachetne.

srebrne obrączki

Pallad

Pallad to metal szlachetny z grupy platynowców, wyglądem będzie przypominał platynę, jest jednak dużo twardszy, bielszy, lżejszy oraz tańszy. Będzie stosowany w jubilerstwie głównie jako dodatek do stopu białego złota oraz platyny, by nadawać jaśniejsze barwy i nieco żywszy połysk oraz wyższą twardość. Okazuje się, że ostatnio coraz częściej wykorzystywany jest w jubilerstwie samodzielnie a nie już jako dodatek do białego złota.

Tytan

Tytan mimo, że nie jest to metal szlachetny od jakiegoś czasu pojawia się w ramach przygotowywanych obrączek ślubnych. Przede wszystkim jest to antyalergiczny materiał, który dodatkowo będzie stosunkowo tani i połączenie tych elementów decyduje o jego popularności. Materiał jest również bardzo odporny i to również wpływa na jego popularność.

Srebro

Obrączki srebrne cieszą się zainteresowaniem wśród osób młodych. Raczej traktowane są jako przejściowe. Srebro jest stosunkowo miękkie, łatwo ulega porysowaniu oraz odkształceniu w związku z tym obrączki nie należą do trwałych a zaletą będzie przede wszystkim to, że są one tanie.

Stal nierdzewna

Obrączki ze stali szlachetnej są mniej popularną alternatywą obrączek srebrnych albo tytanowych, są tanie a stosunkowo odporne.

ROREN / Robert Siudek / Renata Kowalska
ul. Wielopole 24
31-072 Kraków

· 12 422 03 50
· 12 431 21 47

sklep@roren.pl