Rodzaje obrączek, rozmiary, próba złota. Poradnik wybory obrączek ślubnych

Rodzaje obrączek, rozmiary, próba złota. Poradnik wybory obrączek ślubnych

Obrączki to trwałe przypieczętowanie małżeństwa. Ich kulisty kształt ma być symbolem nieskończoności. Jej wybór jest bardzo ważny, ponieważ będzie nam towarzyszyć przez całe życie. Z tego względu obrączki muszą być estetyczne, trwałe oraz funkcjonalne. Rynek oferuje nam bardzo szeroki wybór biżuterii ślubnej. Dobrze będzie mieć pewną wiedzę, by być zadowolonym z wybranych obrączek przez całe życie.

Złoto, platyna czy z tytan?

Największą popularnością będą się cieszyć ponadczasowe obrączki z żółtego złota. Jednak można wybrać także te modele, które wykonywane są z białego czy czerwonego złota ale również takie, gdzie jest połączenie tych różnych kolorów. Obrączki z białego złota mają w składzie nikiel i mogą powodować uczulenie u alergików. Obrączki mieszane są również cięższa niż jednokolorowe a przy korekcie rozmiaru może się pojawiać deformacja.

Równie doskonale prezentują się obrączki, które wykonywane będą z platyny. Jest to jeden z najcenniejszych metali szlachetnych, będzie również najdroższym. Zaletą będzie to, że mamy szczególną odporność na uszkodzenia takich obrączek. Jednak komplet musi kosztować minimum 7 tysięcy złotych. Innym typem obrączek będą te wykonywane tytanu, który jest bardzo odporny na ścieranie oraz inne uszkodzenia. Powierzchnia tytanowej biżuterii ma to do siebie, że bardzo trudne do zarysowania. Ponadto tytan jest tani i niezwykle rzadko pojawiają się alergie będzie więc dobry dla tych osób, które są na złoto uczulone. Srebrno to również metal, który stosuje się do produkcji obrączek, jednak tutaj nie ma odpowiedniej trwałości.

próba złota, serca

Próby złota i innych metali w biżuterii ślubnej

Jeśli decydujemy się na kupno obrączek ze złota dobrze będzie przyjrzeć się ich próbie a więc tego ile czystego materiału znajduje się w danym wyrobie. Próba wpływa na trwałość, im będzie niższa tym bardziej wytrzymały jest produkt, ale naturalnego złota będzie mniej. Jeśli chodzi o ta najczęściej stosowaną to będzie próba 585 a więc 14 karatowe złot. Natomiast w przypadku platyny stosuje się próbę 950 a więc jedynie pięć procent stopu to inne metale. Jeśli chodzi o srebrną biżuterię najczęściej stosowane rozwiązanie to próba 925 a więc również jest to praktycznie czyste srebro.

Jak zmierzyć rozmiar obrączki?

Z tego względu, że obrączkę będzie się nosić codziennie trzeba mieć pewność, że będzie optymalnie dopasowana, nie będzie uwierać ani nie może być zbyt luźna. Pewne czynniki takie jak ciąża, zatrzymanie wody w organizmie w czasie gorących dni mogą wprowadzać nas w błąd przy wyborze rozmiaru obrączki. Nawet jeśli model dopasuje się starannie trzeba wiedzieć, że kształt dłoni i placów zmienia się z biegiem lat i dlatego w przyszłości może konieczna będzie korekta. Dobrze będzie sprawdzić już w trakcie zakupy czy ewentualnie możliwa będzie zmiana w takim modelu, a jeśli tak to w jakim zakresie ta zmiana będzie mogła być dokonywana.

Każda nawet doskonała biżuteria będzie się zużywać naturalny sposób. W przypadku obrączek niezależnie od wybranego surowca najważniejsza będzie symbolika i wartość jaką ma nieść taka biżuteria za sobą. To właśnie bardzo istotne, by zawsze pamiętać o tym jaką mamy obrączkę i o czym będzie świadczyć. Oczywiście metal z biegiem czasu może nieco się matowić i dlatego w takiej sytuacji możliwe będzie wykonane specjalnych działań z zakresu polerowania, które to sprawią, że taka biżuteria na nowo będzie się bardzo dobrze prezentować i będzie jej doskonały blask.

ROREN / Robert Siudek / Renata Kowalska
ul. Wielopole 24
31-072 Kraków

· 12 422 03 50
· 12 431 21 47

sklep@roren.pl