Jak wybrać diamenty

Jak wybrać diamenty

Kochasz piękne rzeczy, nosisz eleganckie ubrania i jesteś pewna siebie? Gratulacje, jesteś prawdziwą kobietą! Ale czymże jest prawdziwa kobieta bez diamentów? Jeśli zdecydowałeś się na zakup tego kamienia szlachetnego, powinieneś wiedzieć, że możesz "natknąć się" na produkt o niskiej jakości i zbyt wysokiej cenie.
Diament posiada cztery podstawowe kryteria, które określają jego jakość. Jakie są te kryteria i jak są one definiowane?

Przejrzystość

Do dziś nie wiadomo, kiedy i dlaczego wagę diamentu zaczęto mierzyć w karatach. Jednak w ubiegłym wieku Komitet Międzynarodowy zalegalizował ten środek. Dziś jeden karat jest równoważny 0,2 grama.

Jest to całkiem zrozumiałe, że jak karat kamienia szlachetnego wzrasta, jego wartość również wzrośnie. Dwukaratowy diament, na przykład, będzie około 4 razy droższe niż jednokaratowy kawałek.

Określanie przejrzystości kamienia

Nie każdy wie, że czystość diamentu można określić nawet na oko, bez konieczności bycia ekspertem. Wystarczy dokładnie przyjrzeć się kamieniowi, aby zobaczyć, czy nie ma żadnych obcych wtrąceń, pęknięć lub innych niedoskonałości.

Oczywiście obce inkluzje są obecne w każdym kamieniu, ale to ich ilość decyduje o przejrzystości, która jest określana w skali od 1 do 12. Dla przykładu, przejrzystość kamienia o masie 0,4 karata wynosi od 5 do 12, co oznacza, że niedoskonałości są widoczne nawet gołym okiem.

Jeśli z jakiegoś powodu trudno jest Ci zobaczyć powierzchnię kamienia, sprzedawca powinien w razie potrzeby dostarczyć Ci szkło powiększające.

Kształt cięcia

Warto wiedzieć, że obecnie istnieje 7 kształtów tego kamienia szlachetnego: gruszka, szmaragd, serce, markazyt, księżniczka, okrągły i owalny.

Często kształt cięcia jest nieistotny, ale to właśnie kształt określa ogólny projekt kawałka. Jeśli słuchać ekspertów, to lepiej wybrać kamienie z tradycyjnym okrągłym cięciem, ponieważ są one mniej prawdopodobne, aby być sfałszowane.

Kolor

Istnieją dwa sposoby, w jaki można powiedzieć, jakość diamentu:

  • Przy wyborze należy preferować kamień o barwie 2 lub 3. Klejnot o kolorze 1 jest rzadki i bardzo drogi, więc istnieje ryzyko zakupu falsyfikatu.
  • Jeśli wybierasz kolorowe diamenty, powinieneś określić jednolitość koloru i najlepiej wybrać kamienie z czarnymi, szmaragdowymi, niebieskimi lub różowymi odcieniami.

Ważne jest również, aby uświadomić sobie, że diamenty z brązowymi, żółtymi lub szarymi odcieniami będą kosztować znacznie mniej niż bezbarwne kamienie.

Podsumowując

Jeśli więc decydujemy się na zakup kamienia szlachetnego, jakim jest diament, pierścionki z brylantem czy kolczyki z brylantami, powinniśmy wziąć pod uwagę: karat (biorąc pod uwagę nasze możliwości finansowe), czystość (najlepiej do 3-4) i barwę (kolor 2-3). Jeśli chodzi o kształt, to jest preferowane, aby oprzeć swój wybór na swój gust, ale warto zauważyć, że najlepsza jakość i najpiękniejszy kawałek jest jeden, który ma okrągły kształt.

Zobacz więcej na: http://pierscionkizareczynowe.edu.pl

 

ROREN / Robert Siudek / Renata Kowalska
ul. Wielopole 24
31-072 Kraków

· 12 422 03 50
· 12 431 21 47

sklep@roren.pl