Klejnoty z książek: 14 najlepszych dzieł jubilerskich napisanych przez Conan Doyle, Dumas, Maupassant i innych

Klejnoty z książek: 14 najlepszych dzieł jubilerskich napisanych przez Conan Doyle, Dumas, Maupassant i innych

  • Cztery klejnoty z literatury rosyjskiej...
    • "Bransoletka z granatów" autorstwa Kuprina
    • "Naszyjnik z pereł" Leskowa
    • "Krucha gałązka" Bazhov
    • Pierścień z czaszki w "Chłopskiej damie" Puszkina
  • ...6 odznaczeń spod pióra zagranicznych autorów...
    • "Naszyjnik" Guy de Maupassant
    • Wisiorki z "Trzech muszkieterów" Alexandre Dumas Sr.
    • "Diadem Beryla" Arthura Conan Doyle'a.
    • "Kamień księżycowy" Wilkie Collins.
    • Perełki z "Tajemnego kręgu" Lisy Jane Smith.
    • Pierścień z Władcy Pierścieni Tolkiena...
  • ...i cztery nieznane elementy biżuterii.

W historii literatury światowej można znaleźć wiele przykładów, kiedy opowieść nie skupia się na człowieku z jego emocjonalnymi przeżyciami i próbami życiowymi, ale na klejnocie. Oczywiście, dzieje się tak nie bez powodu. Oczywiście, biżuteria w literaturze - są metaforami. Powstają dzięki sztuce jubilerskiej, a dzięki talentowi pisarza przekształcają się w ponadczasowe symbole. Przypomnijmy sobie nasz szkolny kurs literatury i ożywmy dzieła czytane w dzieciństwie. Nagle chcesz dodać specjalną ozdobę do swojego obrazu lub dodać specjalną prawdziwą do swojego życia. Z obu można się nauczyć z książek.

Cztery dzieła sztuki jubilerskiej z literatury rosyjskiej ...

Powiedz nam, jaka jest najsłynniejsza biżuteria z z filmu? 95% respondentów ma taką samą odpowiedź na to pytanie: "Wisiorek Heart of the Ocean, który nosiła Rose z Titanica". Literatura rosyjska ma też swój najsłynniejszy klejnot. Przypomnijmy ją, a wraz z nią trio innych, równie znanych akcesoriów z metali szlachetnych.

"Bransoletka z granatów" Kuprina.

Niezależnie od tego, jak się do tego odniesiemy, pierwsze, co przychodzi na myśl komuś, kto przez jedenaście lat szkolnych uczył się literatury rosyjskiej, to słynne opowiadanie Iwana Andriejewicza Kuprina. Bransoletka z granatem z dzieła literackiego o tym samym tytule jest prawdopodobnie najbardziej znanym elementem biżuterii "od literatura" w przestrzeni postsowieckiej. Możesz nawet nie pamiętać, o czym jest ta historia. A jeśli tak, to z przyjemnością odświeżymy Twoje wspomnienia.

W centrum narracji znajduje się mały urzędnik o nazwisku Zheltkov, który nie błyszczy pozycją finansową. I gdyby mógł zakochać się w podobnej, ale los zrządził inaczej. Urzędnik zakochuje się w księżniczce Wierze Nikołajewnej Szeinie. Ta kobieta ma nie tylko wysoki status - jest także mężatką. Ale Żełtkow nie ma pretensji do posiadania swojej ukochanej. Chce jej po prostu powiedzieć, jak żarliwie i bezgranicznie jest zakochany. I aby wyrazić swoje ogromne uczucie, główny bohater postanawia podarować damie swego serca jedyny klejnot rodzinny, jaki posiada. Klejnotem tym jest bransoleta, w której duży i rzadki zielony granat został otoczony pięcioma szkarłatnymi kaboszonami. Przynajmniej tak wynika z opisu tego wyjątkowego dzieła.

Ogólnie rzecz biorąc jest to smutna opowieść o wielkiej i nieodwzajemnionej miłości, która zakończyła się samobójstwem głównej bohaterki. Postanowił nie przeszkadzać szczęściu Wiery Nikołajewny - i wpakował sobie kulę w skroń. A ona - która na początku była po prostu gotowa przejść obok - po śmierci Żełtkowa zrozumiała wreszcie, że to chyba najbardziej uniwersalne uczucie, z jakim spotyka się tylko raz w życiu.

Historia wielkiej nieodwzajemnionej miłości zawsze ma tragiczne zakończenie. Zarówno w literaturze, jak i w życiu. Trzeba jednak przyznać, że opisana w opowiadaniu wersja prezentu jest naprawdę całkiem udana. I to nie tylko dla bohaterki klasycznego dzieła literackiego, ale także dla współczesnej przedstawicielki płci pięknej. Bransoletka z granatów jubilerzy Jubilerzy XXI wieku, świetny sposób, aby powiedzieć swojej dziewczynie o miłości bez użycia słów czy gestów. A także jest to okazja do pokazania jej głębi swojego wewnętrznego świata i znajomości klasycznych dzieł literatury. Wiesz, czasami jest to o wiele większa zapłata niż wypasiony samochód czy garnitur Lagerfelda.

"Perłowy naszyjnik Leskowa

Styliści twierdzą, że perły powinny znaleźć się w podstawowej biżuteryjnej garderobie każdej fashionistki. Jeśli jest to młoda dziewczyna, lepiej zaopatrzyć się w perłowy koralik na cienkim łańcuszku lub przezroczystej żyłce wędkarskiej. Jeśli jest to kobieta dojrzała, może śmiało nosić sznur pereł. Ale jeśli chodzi o dobre dziedzictwo, nie można obejść się bez drogiego i ciężkiego naszyjnika.

Właśnie taki naszyjnik posłużył Leskowowi za metaforę w jednej z jego przestróg, napisanej dla młodego pokolenia. Fabuła jest prosta: trzech przyjaciół spotyka się i postanawia porozmawiać o literaturze, ale dialog nie układa się najlepiej. I wtedy jeden z towarzyszy opowiada pozostałej dwójce historię, która przydarzyła się jego kuzynowi.

Młody mężczyzna za pośrednictwem żony narratora poznaje dziewczynę o imieniu Masza, zakochuje się w niej i oświadcza się jej. Narrator stara się odwieść go od tego przedsięwzięcia, uzasadniając, że Masza ma bogatego i bardzo skąpego ojca, który z pewnością nie będzie zachwycony pospolitym panem młodym. Ale kuzynowi te argumenty wydają się dziwne, bo on kocha Maszę, a nie majątek jej ojca.

Kochankowie postanawiają w końcu podzielić się piękną nowiną z ojcem panny młodej i zaprosić go na przyjęcie zaręczynowe. Przyjeżdża i daje swojej córce w spadku drogi naszyjnik z pereł. Para dziękuje mu za hojny prezent, a chwilę później ojciec zwierza się panu młodemu, że naszyjnik jest fałszywy. Jakież było zdziwienie skąpca, gdy na tę informację nie było najmniejszej negatywnej reakcji ze strony pana młodego. Bohater powiedział, że go to nie obchodzi. I prosi tylko o jedno: aby jej ojciec nie powiedział córce o podróbce, w przeciwnym razie Maria będzie strasznie zdenerwowana, gdy dowie się, że jej ojciec wziął na siebie obowiązek sprawdzenia jej i mężczyzny, którego kocha.

Zakończenie tej historii było jak z dobrej bajki: ojciec wzruszył się i nie wydziedziczył młodej rodziny. Pogodził się z wyborem swojego dziecka i w końcu zrozumiał, że nie wszystko jest złotem... Ale jeśli chcesz zaskoczyć swoją córkę lub kobietę, którą kochasz, nawet dziś biżuteria na podstawie znanych książek - to wspaniały wybór. Nie jesteśmy pewni, czy sklep jubilerski Gold.ua będzie miał dokładnie taki naszyjnik z pereł, o jakim pisał Leskov. Nie mamy jednak wątpliwości, że znajdziesz tu coś wyjątkowego - dla wyjątkowej osoby.

"Krucha gałązka" Bazhova

Ta opowieść jest piątą z dwunastu opowieści w słynnym zbiorze Malachitowa Szkatułka. Opowiada historię rodziny Danili i Katii, która uratowała swojego męża przed Władczynią Miedzianej Góry. Małżeństwo miało ośmioro dzieci. Danila pracował z malachitem i zarabiał dobre pieniądze, aby wyżywić swoją rodzinę. Jeden z synów Danili i Katii był garbaty i otrzymywał nieco więcej niż inni. Ale bracia przyjęli to i zrozumieli. Pewnego dnia Mitya (tak nazywał się ten wyjątkowy dzieciak) został kupiony przez swoich rodziców za parę butów. Pan zobaczył chłopca w butach i rozgniewał się, że Danila ma pieniądze na buty dla chorego dziecka. Zwiększył daninę rodziny, aby inni nie zostali ukarani.

Danila nie pozwalała chłopcom pracować z malachitem, ponieważ pył malachitowy jest szkodliwy. Ale nic się nie dało zrobić: jego synowie musieli pracować, aby zapłacić daninę nałożoną przez pana. Mitya był najzdolniejszym jubilerem. Chciał zrobić kamienną gałązkę z jagodami, ale nie miał odpowiednich kamieni. Zastanawiał się i nie wiedział, jakiego materiału użyć, aż w końcu kobieca dłoń położyła na parapecie kawałek wężowego kamienia. Wyglądało to jak sama Mistrzyni Miedziowej Góry.

Mitia zaczął robić biżuterię - niewiarygodną i niewiarygodną. Chciał podarować ukochanej jeden element biżuterii, ale nie mógł się zdecydować. Gałązka leżała na parapecie i pewnego dnia, przy następnej wizycie mistrza, urzędnik, chcąc zyskać przychylność mistrza, wziął ją bez pytania i dał mistrzowi. Ci ostatni, dowiedziawszy się, że klejnot został wykonany z taniego serpentynitu, zdeptali go. Mitia nie wytrzymał - i uderzył mistrza kijem. Od tamtej pory nikt nie widział ani chłopca, ani jego ukochanej. Ale biżuteria Mitki zaczęła się sprzedawać lepiej niż kiedykolwiek - a jego rodzice byli w stanie płacić baronowi stałą daninę.

Jeśli kochasz twórczą pracę kolekcjonera bajek uralskich Pavla Bazhova, zajrzyj na stronę Gold.ua w działach "Złote Broszki" и "Srebrne broszki".. Przedstawiają one rodzaj biżuteriiopisana w "Kruchej gałązce", która stała się symbolem wielkiej miłości, prawdziwego talentu i absolutnej wolności.

Pierścień z czaszką z "Damy Krzyżowej" Puszkina.

Może Cię to zdziwi, ale taka "mroczna" biżuteria była noszona na długo przed tym, jak brytyjski projektant Alexander McQueen wprowadził ją do mody. Doskonałym tego przykładem jest opowiadanie Puszkina "Chłopka pańszczyźniana". Dziesięć lat temu była częścią szkolnego programu nauczania i nadal jest integralną częścią serii nowel Belkina.

Giermek Muromski i Iwan Berestow - prawdziwi ideologiczni antagoniści. Co więcej, ten pierwszy zaciekle nienawidzi drugiego za jego odmienny światopogląd - inny niż Muromsky'ego. Ale przykład "Romea i Julii" jest zaraźliwy: córka właściciela ziemskiego Lisa i syn Berestowa Aleksy spotykają się i zakochują w sobie. Jednak nie wszystko w tej historii jest takie proste. Liza, obawiając się, że status ojca zrazi do niej Aleksego, udaje chłopkę o imieniu Akulina - słodką, ale niewykształconą. Lisa szczerze wierzy, że wrogość jej ojców jest jedyną przeszkodą między nią a Aleksym. Ale Aleksiej, nie znając prawdy, myśli inaczej: podoba mu się Akulina, szybko uczy się czytania i pisania, wszystko pojmuje na bieżąco, ale jej status społeczny sprawia, że na początku czuje się nieswojo.

Pewnego dnia Berestow i jego syn znajdują się w domu Muromskiego. Ale Liza śmiało wykręca się z sytuacji, ubrana w diamenty matki od stóp do głów i stosując wybielacze i róż do twarzy nie do poznania. Aleksiej pojawia się tego dnia z czarnym pierścionkiem w kształcie czaszki na palcu. Wie, że taka "renesansowa" biżuteria przyciąga przedstawicielki płci pięknej i spowija jego wizerunek mgiełką tajemnicy. I to naprawdę działa! Wiedza o tym, jak nosić biżuterię, to prawdziwa art.. A Aleksy wydaje się, że opanował to znacznie lepiej niż Lisa. Ale tego wieczoru nie rozpoznał Akuliny w Elżbiecie.

Opowieść kończy się szczęśliwie. Ojcowie, pogodziwszy się i znalazłszy wspólny język, postanowili poślubić swoje dzieci. Aleksy wiedział, że odmówi, bo w tym czasie był już bezgranicznie zakochany w prostej dziewczynie Akulinie. Poszedł do domu właściciela ziemi, aby powiedzieć "nie". Ale kiedy poznał Lisę Akulinę, był najpierw zaskoczony, a potem zachwycony. A pierścionek z czaszką, w którym błyszczał na kolacji u gospodarza, na zawsze pozostanie symbolem młodzieńczego protestu przeciwko sztywnym stereotypom i ograniczeniom.

...sześć ozdobników spod pióra zagranicznych autorów...

W literaturze zagranicznej jest tyle samo wspaniałych dzieł jubilerskich, co w sklepie internetowym Gold.ua, największym supermarkecie jubilerskim online na Ukrainie. Ale my opowiemy tylko o tych najbardziej znanych.

"Naszyjnik" Guy'a de Maupassanta

Krótkie opowiadanie "Naszyjnik" jest kolejnym znanym w którym w centrum opowieści znajduje się kosztowna biżuteria. Choć można by się spierać o drogocenność, gdyby znało się nieoczekiwane zakończenie opowiadania. A jeśli nie wiesz lub nie pamiętasz, przypomnimy Ci o tym. Bohaterką tego opowiadania Maupassanta jest Mathilde Loiselle, dziewczyna, która od dziecka marzyła o balach, przyjęciach towarzyskich i bogatym życiu. Ale ona sama uważa, że nie ma zbyt wiele szczęścia. Urodziła się w bardzo zwyczajnej rodzinie i wyszła za mąż za bardzo zwyczajnego - niczym nie wyróżniającego się biurokratę. Jak Zheltkov z Bransoletki z granatów. Jej mąż był szaleńczo zakochany w swojej Matildzie, a ona wciąż marzyła o wyższych sferach...

Pewnego dnia głównemu bohaterowi udało się zdobyć zaproszenie na wystawny wieczór. To była jej najlepsza godzina, jej szansa, by zabłysnąć i pokazać światu, że jej prawdziwe miejsce jest tutaj, na parkiecie i na jedwabnych kanapach, wśród wpływowych i sławnych, z kieliszkiem szampana w dłoni. Rodzina wydała kolosalną sumę pieniędzy, aby kupić Matyldzie godny strój, w którym wyróżniałaby się spośród bogatych. Nie starczyło pieniędzy na biżuterię. Para postanowiła więc "pożyczyć" kilka odpowiednich klejnot od ich bogatej przyjaciółki Matyldy.

Pani Forestier (tak nazywała się jej przyjaciółka, która, według bohatera opowiadania, miała więcej szczęścia w życiu) zaoferowała całą gablotę z biżuterii Były tam bransoletki, pierścionki, wisiorki, wisiorki... Biżuterii w pudełku Forestiera nie było tyle, ile na ladzie największego sklepu jubilerskiego na Ukrainie... Gold.uaale wybór w ofercie był naprawdę imponujący.

Z całej gamy, Matylda wybrała tylko jedną biżuterię - naszyjnik z brylantami. Jeden, ale za to jaki naszyjnik! Tej nocy była prawdziwą gwiazdą. Matylda wyróżniała się na tle żon bankierów, mecenasów sztuki i wysoko postawionych urzędników. Oczy gości były zwrócone tylko na nią i na to, jak lekko i zwiewnie unosiła się na parkiecie przy dźwiękach muzyki klasycznej. Bohater był szczęśliwszy niż kiedykolwiek. Ale po powrocie do domu, para odkrywa, że diamentowy naszyjnik został utracony.

Trudno opisać słowami, jaki to był szok dla Matyldy i jej męża. Postanowili jednak za wszelką cenę utrzymać tę tajemnicę. Sprzedawali wszystko, co mieli i pożyczali pieniądze skąd tylko mogli. Mathilde zwróciła przyjaciółce diamentowy naszyjnik - dokładnie taki sam, w jakim ostatnio była w centrum uwagi wyższych sfer. Pani Forestier niczego nie podejrzewała. A bohaterka powieści, wraz z mężem, przez kolejne dziesięć lat odpracowywała długi, wykonując najcięższą pracę.

Dekadę później, kiedy dług został całkowicie spłacony i kiedy Matylda po tysiąckroć przemyślała swoje życie i wartości, którym hołdowała, ponownie spotkała panią Forestier. Musiała odrzucić z jej duszy - i wyznała swojej dawnej przyjaciółce, że naszyjnik zgubiła na imprezie towarzyskiej i że musiała drastycznie zmienić swoje życie, aby kupić nową biżuterię. Pani Forestier była wstrząśnięta i udzieliła odpowiedzi, po której sama Matylda zamarła w szoku: klejnot, w którym bohaterka błyszczała dziesięć lat temu na parkiecie sali bankietowej, był biżuterią.

Od tego czasu świat Świat nie zmienił się od tego czasu ani trochę: wartości duchowe nigdy nie wyparły wartości materialnych. Ale dzisiejsze dziewczyny mają o wiele więcej szczęścia niż bohaterka Guy de Maupassanta: dzięki rozwojowi przemysłu jubilerskiego, wybór z cennych biżuterii jest znacznie szersza niż kiedyś. Nie jesteś gotowy, aby wydać dziesiątki tysięcy na diamenty? Nie ma problemu: naszyjniki z mieniących się kamieni Swarovskiego lub kostek syntetycznych diamentów.

Wisiorki z książki "Trzej muszkieterowie" Alexandre Dumas Sr.

Wisiorki królowej to jedne z najsłynniejszych elementów biżuterii, które pojawiły się nie tylko w słynnej książce, ale także w równie słynnym filmie, który powstał na podstawie powieści historyczno-przygodowej Dumasa ojca. Te wisiorki wyglądały jak kokardy wykonane z drogich tkanin i dosłownie ćwiekowane z diamentów i innych klejnotów. Właścicielką szalenie drogich wisiorków była Anna Austriaczka, królowa Francji. I to właśnie te cenne kokardki zapoczątkowały całe zamieszanie.

"Diadem Beryla" Arthura Conan Doyle'a.

Klasyka gatunku detektywistycznego nie mogła pominąć także biżuterii. Pierwszym z jego "detektywistycznych" klejnotów był niebieski karbunkuł. Ale na pewno pamiętasz historię tego kamienia. Czego nie można powiedzieć o berylowej tiarze. Pewnego dnia Sherlock Holmes i doktor Watson wpadają na trop sprawy związanej ze zbezczeszczeniem jednego z największych skarbów Wielkiej Brytanii. Jeśli nie czytałeś tego opowiadaniePolecamy uzupełnić tę lukę - a na pewno miło spędzicie kilka wieczorów czytając ją.

"Kamień księżycowy" Wilkie Collins

Kochasz historie o Sherlocku Holmesie i uwielbiasz wiktoriańską Anglię? Jeśli tak, oto kolejny jeden z najlepszych kryminałów wszech czasów. Zaczyna się od tego, że młoda kobieta otrzymuje w prezencie "kamień księżycowy" - diament. Proszę nie dać się zmylić: w tym przypadku "Moonstone" to nic innego jak nazwa oszlifowanego diamentu, który dość szybko znika z rąk właściciela. Najlepszy angielski detektyw podejmuje się tej sprawy, ale wszystkie jego wysiłki idą na marne: znajduje się w ślepym zaułku, w ciemnościach, z których wydaje się, że nie ma wyjścia.

Klejnoty z "Tajemnego kręgu" Lisy Jane Smith

Jeśli chcesz coś trochę bardziej relaksujące i nie tak akcji i szczegółowe, sprawdź tę książkę przez twórcę ikony Vampire Diaries. Jest to historia młodej dziewczyny, która przeprowadza się do małego, prowincjonalnego miasteczka. Na pierwszy rzut oka to zwykłe peryferia ze wszystkimi swoimi zaletami i wadami. Ale to właśnie tutaj, z dala od wielkiego miasta, bohaterka spotyka czarownice, które wiedzą na pewno: rubiny rozpalają namiętność, oliwin pomaga wykryć zło, a karneol może skupić na tobie uwagę innych. Dla nich kamienie szlachetne to nie tylko klejnoty. Jest to broń masowego rażenia w każdym znaczeniu tego słowa.

Pierścień z Władcy Pierścieni Tolkiena.

Gorloom nazwał go niczym innym jak "moim skarbem". A bohater trylogii, czcigodny hobbit Bilbo Beggins, myślał o tym i powtarzał "zniszcz pierścień, zniszcz pierścień...". To słynne dzieło, napisane pod koniec lat trzydziestych, a kilka lat temu spektakularnie sfilmowane przez Petera Jacksona, jest przykładem tego, jak starożytny Przykład na to, jak starożytna biżuteria staje się podstawą fabuły, nabiera tysięcy znaczeń i staje się dla jednych obiektem pożądania, a dla innych symbolem niekontrolowanej siły, którą trzeba zniszczyć wraz z pierścieniem. To tak jak w prawdziwym życiu.

...i 4 mało znane dzieła sztuki jubilerskiej.

Książki, których być może jeszcze nie czytałeś. Nie jesteśmy jednak tego pewni. Może jesteś literackim potworem (w najlepszym tego słowa znaczeniu) i koneserem książek. Być może nie jest Ci obca zarówno biżuteria, jak i dzieła literackie wymienione poniżej. A jeśli tak, to bardzo fajnie. A jeśli nie, to możemy Cię jeszcze trochę zaskoczyć.

Stworzyliśmy listę mało znanych dzieł w książkach, które są znacznie mniej znane niż ich poprzednicy. Ale nadal są tak samo piękne i interesujące. Mamy nadzieję, że dodasz kilka z nich do swojej osobistej listy lektur obowiązkowych. A jeśli nie, to przynajmniej znajdziesz biżuterię, którą możesz dodać do swojej szkatułki z biżuterią.

  1. "Fatalny diament rodu Romanowów. Autorem tej książki jest John Ratcliffe. Zaczyna się od rozmowy podsłuchanej w Jekaterynburgu. Rozmowę prowadzili abdykujący Mikołaj II i jego żona Aleksandra Feodorowna. Para odkrywa, że klejnot rodzinny, który był wszyty w płaszcz, zniknął bez śladu. Chodzi o diament zwany Blue Mogul.
  2. "The Forsyte Saga. Na jednej ze stron słynnej powieści John Galsworthy opisuje wspaniałą broszkę, którą Somme, główny bohater powieści, prezentuje swojej córce o imieniu Fleur na rocznicę ślubu. Wykonany był z opalu wysadzanego diamentami. Pomimo rok sagi, taki element biżuterii nadal będzie wyglądał bajecznie na każdej fashionistce.
  3. "Finansista. Autor powieści, Theodore Dreiser, wpisał w książkę zaskakującą scenę, w której bohater utworu przygotowuje się do publicznego wyjścia. Jako swój strój wybrała piękną czarną suknię z draperią, ale nie mogła znaleźć żadnej biżuterii, która by do niej pasowała. Czerwone korale były zbyt prowokujące. Naszyjnik z pereł był zbyt konserwatywny. Ale naszyjnik z ciemnych bursztynów, którego Aylen nigdy wcześniej nie nosiła, doskonale uzupełniał wieczorową suknię.
  4. "Carl the Bold." Przez długi czas opale były uważane za kamienie przynoszące pecha. Dzięki Walterowi Scottowi, który uczynił je bohaterami swojego dzieła, ludzie przez długi czas stronili od tych klejnotów, wierząc, że opale przynoszą pecha. Tak apetycznie opisał je Walter Scott w swojej powieści historycznej. Mogłoby tak być jeszcze długo, gdyby odkryte w Australii czarne opale nie podbiły świata swoją doskonałością i nie zburzyły swym pięknem nieprawdziwego stereotypu.

Jedynymi klejnotami, o których nie wspomnieliśmy, a z pewnością powinniśmy, były diamenty Madame Petukhovej. Te same, których Ostap Bender i Kisa Vorobyaninov szukali na kartach słynnej książki "12 krzeseł". Nikt nie wie, jakiego rodzaju były to diamenty. Ale to, że dzięki zestawowi mebli i ukrytym w tapicerce klejnotom Ilja Ilf i Jewgienij Pietrow potrafili z zadziwiającą dokładnością przedstawić życie w swoich czasach, jest faktem niezaprzeczalnym. "12 krzeseł" to pierwsze wspólne dzieło autorów. Powieść została napisana w 1927 roku, a wydana niecały rok później. Minął już prawie wiek - i nadal jest tak samo aktualny. Tak jak biżuteria kupiona na Gold.ua.

ROREN / Robert Siudek / Renata Kowalska
ul. Wielopole 24
31-072 Kraków

· 12 422 03 50
· 12 431 21 47

sklep@roren.pl