Kolorowy fianit - diament stworzony przez człowieka

Kolorowy fianit - diament stworzony przez człowieka

Fianit nie był liderem wśród swoich licznych odpowiedników, ale był niewiarygodnie piękny, lśniący jak diament, zanim jeszcze trafił w ręce szlifierza.

Stało się to stosunkowo niedawno, bo w latach siedemdziesiątych. W ZSRR naukowcy z Instytutu Fizyki im. P.N. Lebiediewa, słynnego PhIAN, wyhodowali kryształ, który miał służyć w generatorze optycznym, maszynie laserowej. Na cześć instytutu nowy kryształ został nazwany fianitem.

Kiedy fianit był cięty przez wykwalifikowanych rzemieślników, przez jego fasety przepływały błyski światła. Gra tego syntetycznego kamienia nie różni się zbytnio od gry diamentu. To prawda, fianit jest nieco twardszy od diamentu, ale jest bardziej odporny na wysokie temperatury. Na przykład, diament podgrzany do temperatury zaledwie tysiąca stopni zamienia się w czarny proszek zwany grafitem. Fianit, z drugiej strony, topi się w temperaturze 2800 stopni!

Chociaż firmy z USA, Niemiec, Japonii, Kanady, Austrii i Francji nabyły licencje na prawo do korzystania z patentu PhIAN, produkcja kryształów pozostaje w gestii przemysłu rosyjskiego. Są one z powodzeniem stosowane w instrumentach optycznych i wyposażeniu statków kosmicznych, ale fianit znalazł prawdziwe uznanie w przemyśle jubilerskim.

Nikt, na przykład, nigdy nie znalazł diamentu o barwie purpurowej, fioletowej lub liliowej. Tymczasem fianit może konkurować barwą i urodą z każdym ametystem, już nie delikatnie, ale gęsto liliowym. Czasami uzyskuje się zielony fianit, którego połączenie z bezbarwnymi kryształami nadaje kawałkowi luksusowy wygląd.

Mniejsze cyrkonie sześcienne są zwykle używane w "wypełnieniach", w tym przypadku ich blask naśladuje kolor klejnotu w głównym wkładzie. Większe kamienie są używane do dekoracji kawałków w ich własnych prawach. Dodawanie różnych dodatków do tworzenia cyrkonii sześciennych pozwala nam tworzyć kamienie o unikalnych kolorach, a także kamienie w kształcie kameleona, które zmieniają kolor pod wpływem światła, podobnie jak aleksandryt. Te cudowne sztuczne kryształy we wszystkich kolorach tęczy dają szczerą radość podczas ozdabiania naszych uroczych kobiet!

ROREN / Robert Siudek / Renata Kowalska
ul. Wielopole 24
31-072 Kraków

· 12 422 03 50
· 12 431 21 47

sklep@roren.pl