Letnia aktualizacja okularów przeciwsłonecznych: 4 najmodniejsze łańcuchy okularowe

Letnia aktualizacja okularów przeciwsłonecznych: 4 najmodniejsze łańcuchy okularowe

 • Lekcja historii
 • Ewolucja sieci sklepów z okularami
 • Gorący kwartet trendów
  • Bądź jak Bella i jak Leandra
 • Ręcznie

Meteorolodzy są bezlitośni: prognoza pogody na najbliższe dwa tygodnie to +30 i brak opadów. Co oznacza, że okulary przeciwsłoneczne staną się naszymi wiernymi i niezastąpionymi towarzyszami. Jeśli jeszcze tego nie zrobili, oczywiście. Od marca przymierzamy całą gamę modnych oprawek, od idealnie okrągłych jak Basilio the Cat, po "kurkowe" jak Rockstar z lat 90. Jeśli nawet ta różnorodność wydaje Ci się niewystarczająca i chcesz jeszcze bardziej spersonalizować swój letni look, to z pewnością brakuje Ci Łańcuch do okularów przeciwsłonecznych.. Dziś przyjrzymy się, skąd wziął się ten gorący hit 2020 roku, jak go nosić, czy ten dodatek jest odpowiedni wszędzie i jakie odmiany są dostępne na wybiegach i w sklepach. Obiecujemy, że będzie ciekawie.

Lekcja historii

Łańcuch do okularów przeciwsłonecznych Wywodzi się od pince-nez, okularów bez zauszników. Przetłumaczone z języka francuskiego wyrażenie pince nez, od którego urządzenie optyczne wywodzi swoją nazwę, tłumaczy się jako imperatyw "uszczypnij się w nos". Prawdopodobnie widziałeś na zdjęciach w encyklopediach i portretach Antona Pawłowicza Czechowa jak wygląda pince-nez, więc nie powinieneś być zaskoczony taką nazwą. Okulary bez zauszników pojawiły się po raz pierwszy w XVI wieku. Wiele rzeczy, które powstały w średniowieczu, na zawsze pozostało w średniowieczu. Ale nie pince-nez. Na przełomie XIX i XX wieku rzecz ta zyskała miano najpopularniejszych spektakli w Europie. I jak się domyślacie, w tym czasie okulary z zausznikami były już powszechnie używane. Ale popularnością nie wyprzedziły one pince-nezu.

Konstrukcja pince-nez jest bardzo podobna do starożytnych tzw. okularów typu łukowego. Okulary w oprawkach są połączone sprężyną łukową, która siedzi na mostku nosa użytkownika i w ten sposób jest przymocowana do nosa. Dlaczego trzeba było wymyślać koło na nowo, można by zapytać, skoro łukowate okulary istniały już w momencie pojawienia się pince-nez. A to dlatego, że mimo podobieństw, istniały zasadnicze różnice w konstrukcji obu typów okularów:

 • metalowa sprężyna: w pince-nez sprężyna była wykonana z metalu, w okularach łukowych nie: w nich oprawka była właściwie dociskana do nosa i w ten sposób mocowana, było to raczej niewygodne;
 • przystanki nosowe: w pince-nez, w odróżnieniu od swoich poprzedników okularów, pojawiły się stopery nosowe, co znacznie ułatwiło noszenie tego akcesorium optycznego i uczyniło je znacznie wygodniejszym w użytkowaniu.

Różnice strukturalne między pince-nezem a okularami łukowymi nie są tak naprawdę interesujące. Faktem jest jednak, że pince-nez, pojawiwszy się w XVI wieku, w końcu dał swoim użytkownikom komfort. I to właśnie było głównym osiągnięciem i zaletą okularów bez zauszników. Istniały tylko dwie wady tych okularów:

 1. Sprężyna zużywała się dość szybko z powodu ciągłego nacisku, więc wkrótce pojawiły się składane okulary pince-nez: ich konstrukcja pozwalała na złożenie okularów na pół, dając w ten sposób odpocząć sprężynie i przedłużając jej żywotność;
 2. Mimo solidnego mechanizmu mocującego pince-nez często spadały na podłogę, dlatego z czasem do okularów bez zauszników zaczęto dodawać łańcuszek, który jednym końcem był przymocowany do oprawki, a drugim do kieszeni na piersi lub klapy marynarki.

Srebrny łańcuszek do okularówużywana do produkcji okularów typu pince-nez, była wyposażona w specjalny klips. Jeśli okulary zsuwały się z mostka nosa i leciały na podłogę, łańcuszek pozwalał im wisieć w powietrzu, a okulary jednym końcem były przyczepione do ubrania użytkownika.

Ewolucja sieci sklepów z okularami

W średniowieczu i renesansie, kiedy świat po raz pierwszy poznał takie akcesorium jak łańcuszek do okularów, metalowa "szarfa" była jedynie elementem funkcjonalnym. Była potrzebna tylko do przytrzymania okularów i zabezpieczenia ich przed upadkiem. Ale dziś, w XIX wieku byłoby dziwne używać łańcucha tylko do tego celu. Nie nosimy pince-nez przez długi czas, dlatego nie potrzebujemy szczególnie uchwytów do łańcuszka. Ale potrzebujemy mądrze rozłożonych akcentów. И złoty łańcuszek do okularów jest dokładnie tym, czego potrzebujemy w tym przypadku.

Dalej opowiemy o tym, jakie łańcuchy są dziś w modzie. W międzyczasie wspomnijmy, że to akcesorium do mocowania urządzeń optycznych niekoniecznie musi należeć do kategorii biżuteria biżuteria. Srebrny lub złoty łańcuszek nie jest tani. A wymagań stylistów, aby akcesorium było cenne, nie widzieliśmy nigdzie. Chodzi o nastawienie: wszystko jest duże, krzykliwe i dmuchane. Jeśli więc nie chcesz przegapić i być w trendzie, nie krępuj się i kup uchwyt na okulary, wykonany w formie masywnego łańcucha. Na przykład wykonane z jasnego tworzywa sztucznego.

Im więcej łańcuchów masz w swojej szafie, tym więcej żywych letnich stylizacji możesz stworzyć w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Może to być smukły i dyskretny sposób na dodanie delikatnego akcentu do Twojego wyglądu. I może być masywny i przyciągający wzrok, natychmiast przykuwający uwagę, zastępujący naszyjnik na szyi i przyciągający na siebie całą uwagę innych. I w tym przypadku to właśnie łańcuszek, a nie Twoje designerskie okulary, będzie w centrum zainteresowania.

W rzeczywistości istnieje wiele odmian. Ponieważ różne materiały są używane dzisiaj do produkcji łańcuchy okularów: producenci mają miejsce do uruchomienia dzikie, i kupujących odpowiednio. Obok metali szlachetnych, które automatycznie przekształcają dodatek w biżuterię, również biżuteriaUżywane są również różnego rodzaju koronki, gumy, kolorowe wstążki, ozdobne sznurki i proste stopy. W słowach brzmi to wszystko dość nudno, ale w rzeczywistości staje się wspaniałą wariacją na temat łańcuszka na okulary.

Najpopularniejsze z nich to perłowy łańcuszek do okularówSzczególną popularnością cieszy się łańcuszek do okularów, a także podobne modele inkrustowane agatem, onyksem i innymi kamieniami szlachetnymi, półszlachetnymi lub ozdobnymi. Popularne są również łańcuszki inkrustowane kryształami Swarovskiego, a także wersje z cyrkoniami sześciennymi lub innymi syntetycznymi kamieniami wyhodowanymi w laboratorium.

Równie popularnym materiałem na łańcuszki są koraliki. Można kupić muszelki, a nawet małe kamyczki. Skóra, kolorowe szkło i tak naprawdę wszystko, co tylko przyjdzie Ci do głowy, może posłużyć jako podstawa do stworzenia akcesorium. Designerskie modele zawierają również tak nieoczekiwane elementy, jak ptasie pióra, a także inne niespodziewane "składniki", które zmieniają funkcjonalne akcesorium w coś bardzo specjalnego i ekskluzywnego.

Dzisiejsze sklepy i butiki jubilerskie oferują nawet tzw. wieszaki na okulary. Jest to jeden z najnowszych trend...to wygląda niespodziewanie... stylowa i całkiem funkcjonalne. Jesteśmy przyzwyczajeni do wieszania okularów na koszuli, swetrze lub bluzce, zamiast trzymać je na głowie, kiedy ich nie używamy. Jednak specjalna zawieszka, która wygląda jak naszyjnik z kółkiem zamiast wisiorka, pozwala zawiesić urządzenie optyczne na znacznie pewniejszym i bardziej finezyjnym mocowaniu, z którego akcesorium na pewno nie spadnie.

Kwartet gorących trendów

W zeszłym roku na ulicach metropolii szykownie prezentowałyśmy się w kolczykach i masywnych bransoletach. I wyglądał, trzeba przyznać, po prostu wow. Ale ciepło i duża biżuteria ucha i nadgarstka nadal nie są w 100% kompatybilne rzeczy. Jesteśmy pewni, że się z nami zgodzisz. Kiedy więc wiosną z frontu projektowego nadeszły wieści, że tegoroczny temat przewodni lata modnych łańcuszków okularowych tego lata.Byłyśmy podekscytowane i zrelaksowane: wreszcie nie musimy ciągnąć za sobą szykownej, ale tak ciężkiej i niewygodnej biżuterii! Miło było również, że jeden z głównych trendów tego lata jest bardzo praktyczny, a nie tylko piękny: chroni ulubione akcesoria słoneczne przed upadkiem, a jednocześnie sprawia, że obraz jaśniejszy i bardziej wyrafinowane.

 1. Tradycyjnie, jak pierwszy nauczyciel. Musieli być tacy nauczyciele, którzy nosili okulary na łańcuszku. I nie był to bynajmniej sposób na uklęknięcie przed ówczesną modą, ale po prostu zawodowa konieczność. Nie ma nic złego w tym, że tego lata weźmiesz przykład z nauczycielki i założysz okulary na klasycznym łańcuszku. Niezależnie od tego, jak na to spojrzeć, nostalgiczne trendy zawsze mają większy oddźwięk niż te modne. Rowery, torby z bananami i powiewające kurtki z gumy balonowej są tego najlepszym dowodem.
 2. Drogie, jak pokazy Chanel z początku lat 90. Panie epoki wiktoriańskiej uwielbiały łańcuszki. Przymocowywali je do swoich lornetek i nosili z dumą i przyjemnością. Wtedy łańcuszki do okularów były wykonane ze złota i koniecznie miały na swojej powierzchni jakieś symboliczne rysunki: flora, fauna, kwiaty, zioła... Jeden rzut oka na tak wytworny i drogi dodatek wystarczał, aby upewnić się w wypłacalności finansowej noszącego. Karl Lagerfeld, który projektował kolekcje dla domu mody Chanel w latach 1992-1993, inspirował się tym okresem. Minęły prawie trzy dekady, a jego pomysły są wciąż aktualne. Jeśli chcesz być trendy tego lata, powróć do pokazów Chanel z początku lat 90. i kup coś podobnego.
 3. Tak jak Max Mara. Wybór materiałów do produkcji łańcuchów jest dziś dziesięciokrotnie szerszy niż w epoce wiktoriańskiej. To zawrotna ilość! Ale nie bez powodu mówi się, że wszystko co genialne jest proste. Istnieje wariant, aby pójść za przykładem marki Max Mara i dołączyć do okularów prosty sznur: stylowy, niespodziewany, wyjątkowy i ekologiczny. A najważniejsze jest to, że jest szczelny-szybki.
 4. Estetyka. Jeśli lubisz lubić się nosić niezwykłe rzeczy i akcesoria, jeśli jesteś przyzwyczajony do wyróżniania się na ulicy, jeśli twój letni wygląd look powinno być nie tylko... modneale także różni się od wszystkich innych, twój twój wybór - - łańcuszki do naszyjników. Duże korale, perły, muszle, kamienie - naturalne i syntetyczne, drewno, magma - a to dopiero początek listy materiałów, z których można wykonać takie dzieło. Łańcuszek okularowy to idealny naszyjnik, który, gdy okulary są na twarzy, zdobi plecy, a gdy na piersiach, zdobi "facjatę".

Bądź jak Bella i jak Leandra

Duża wybór łańcuszki okularów przeciwsłonecznych i optyka dla wzroku, którą z pewnością doceniłyby damy epoki wiktoriańskiej. Jednak dla nas, nowoczesnych pań, poruszanie się po takim oceanie ofert może być bardzo trudne. Jaki model wybrać? Jakie okulary przeciwsłoneczne założyć? Jak i w co się ubrać? Jest wiele pytań. Proponujemy Wam więc Leandrę Medine i Bellę Hadid jako przewodniczki, po których guście w tej materii możecie śmiało się poruszać. Zarówno założycielka bloga Man Repeller, jak i twarz domów mody Dior i Bulgari są ironiczne w stosunku do własnego stylu, dlatego z łatwością wkomponują okulary przeciwsłoneczne na łańcuszku w niemal każdą letnią stylizację. I to nie byle jaki letni look.

 • Z dżinsami i topami. Taki styl prezentuje Bella Hadid, która w takiej stylizacji jest niemal nie do znalezienia bez okularów przeciwsłonecznych dyndających na designerskim łańcuszku. Top modelka uważa, że ten element garderoby jest absolutnym must-have dla tych, którzy preferują swobodny strój.
 • Z sukniami wieczorowymi i żakietami Chanel. Leandra Medine zajmuje inne stanowisko niż Bella Hadid. Uważa, że okulary przeciwsłoneczne na łańcuszku to elegancki, a nawet odświętny dodatek. Nie oznacza to jednak, że nie możesz jej łączyć z jeansami lub lnianymi sukienkami na lato. Twoje pragnienie i Twoje poczucie piękna w tym przypadku jest prawem i niezmienną prawdą. Założycielka bloga Man Repeller woli jednak nosić ten modny dodatek do wieczorowych sukienek i futrzanych płaszczy w jaskrawych kolorach. Co z tego, że jest lato: Leandra to Leandra.

Istnieją dwie możliwości zakupu: można kupić gotowy produkt, czyli okulary z "rodzimym" łańcuszkiem, lub można kupić odczepiany dodatek, który można dołączyć do okularów, które pozostały w szafie z poprzednich sezonów. Chloé oferuje swoim fanom okulary na łańcuszku. W najnowszej kolekcji Alessandra Rich dostępnych jest kilka modeli. Le Specs, marka z Australii, nie pominęła okularów na łańcuszku. Szukasz czegoś bardziej budżetowego? Nie ma problemu: Wiele marek masowych oferuje okulary przeciwsłoneczne z pięknym dodatkiem w postaci koronki wykonanej ze skóry lub metalu. Znalezienie modelu, który Ci się podoba będzie łatwe: najbliższe centrum handlowe jest Twoim przewodnikiem.

Jeśli szukasz łańcuszka bez okularów przeciwsłonecznych, styliści Gold.ua polecają Ci produkty Frame Chaim. Firma uczyniła łańcuszki swoją specjalnością po tym, jak jej założyciel stracił trzy okulary przeciwsłoneczne w ciągu jednego tygodnia. Obecna oferta Frame Chaim jest tak różnorodna, że ich katalog wydaje się obejmować zarówno masywne łańcuchy noszone przez znanych raperów, jak i arystokratyczne wersje z pereł, metali szlachetnych i uniwersalne klasyczne wąskie paski z metalu lub skóry.

W ostatecznym rozrachunku nie ma znaczenia, którą opcję wybierzesz. Ważniejsze jest to, czy zdecydujesz się na łańcuszek do okularów, czy też pozostaniesz z dala od tego ultra modnego letniego trendu. My zdecydowanie głosujemy na "tak": unikalny dodatek to okazja do wyrażenia siebie, pokazania innych aspektów swojego wizerunku i sprawienia, że Twoje lato będzie jeszcze jaśniejsze niż jest w rzeczywistości.

Handmade

Możliwe, że aby ucieleśnić konkretny letni wygląd, potrzebujesz specjalnego łańcuszka na okulary. A jeśli nie możesz znaleźć takiego łańcucha w sklepach, pociesz się: mając wszystko, czego potrzebujesz pod ręką, możesz zrobić łańcuch samodzielnie.

 • Klasyczny wygląd optyki. Do wykonania klasycznego łańcuszka do okularów będziesz potrzebował metrowego metalowego lub metalowego sznurka, dwóch kółek końcowych i dwóch zapięć do zamocowania akcesorium na oprawkach okularów. Do połączenia ze sobą wszystkich elementów produktu potrzebna jest para szczypiec. To jest to samo co szczypce, tylko mniejsze i z zaokrąglonymi szczypcami.
 • Romantyczna opcja dla okularów przeciwsłonecznych. Jeśli chcesz coś trochę bardziej ozdobne, stylowe i niepowtarzalne, przejdź do barok perły, nawleczone na drut bijouterie - i nawlecz te pierwsze na te drugie. Przywiąż końce linki do złączy ramki i romantycznego akcesorium. wyposażenie dodatkoweRomantyczny dodatek, idealny z lekkim letnim garniturem z lnu lub lekką sukienką z satyny, gotowy. Zamiast pereł barokowych w tym przypadku można użyć czegokolwiek, od muszli morskich po sztuczne kamienie, które można kupić w sklepie dla igłowców.

Jak widać, wykonanie własnego łańcuszka do okularów nie jest wcale takie trudne. Mając tylko kilka komponentów, w każdej chwili możesz stworzyć dodatek pasujący kolorystycznie lub stylistycznie do stroju, który planujesz założyć na imprezę w pracy lub nieokiełznane letnie przyjęcie nad morzem.

W każdym razie, wyjaśnijmy sobie jedną rzecz: łańcuszek do okularów może być prosty, klasyczny i skromny, w takim przypadku może pasować do wszystkiego. Może też być jasny, modny i stylowy - a taki dodatek z pewnością nie będzie uznany za uniwersalny. Wyjście jest proste: jeśli ten rodzaj biżuterii przypadł Ci do gustu, zaopatrz się na lato w kilka wariantów artykułów naraz. Niech w Twojej szafie czekają na swój czas i cieniutkie łańcuszki, i ogromne nadęte, podobne do tych, które afiszowały się na "karmazynowych kurtkach" w latach 90. I bądźcie pewni, że oboje znajdą coś do zrobienia tego lata. Gorący sezon 2020 wita różnorodnością i kiczem. Nie powstrzymuj się więc: bądź modna i odważna, bo lato istnieje właśnie po to.

ROREN / Robert Siudek / Renata Kowalska
ul. Wielopole 24
31-072 Kraków

· 12 422 03 50
· 12 431 21 47

sklep@roren.pl