Miłość to: symbole miłości na całym świecie

Miłość to: symbole miłości na całym świecie

 • Miłość do "klasyki
 • Symbole świata
 • Obrączka ślubna - symbol wiecznej miłości
 • Biżuteria z kamieniami jako wyznanie miłosne

Miłość jest najważniejszym i najpiękniejszym uczuciem, jakie może spotkać człowieka. Ale jest też najbardziej tajemnicza. Największe umysły próbowały odgadnąć jego naturę, ale wszystko na próżno: nikt nigdy nie odkrył, co sprawia, że dusze ludzi drżą. Od najdawniejszych czasów ludzie obdarzali to uczucie specjalnymi symbolami, a każdy naród miał swój własny archetyp miłości. Dziś większość krajów zwraca się ku klasycznej symbolice, ale wizerunki narodowe również nie straciły na znaczeniu.

Miłość do "klasyki"

Istnieje wiele ponadnarodowych symboli miłości i wierności. "Klasykę" języka miłości rozpoznaje osoba z najodleglejszego zakątka świata. Takie symbole są często przedstawiane na pocztówkach: nawet jeśli na odwrocie w niezrozumiałym języku napisane jest miłosne przesłanie, odbiorca zrozumie, o co chodzi. Oto niektóre z najbardziej znanych symboli miłości, które znajdziesz na poniższej liście.

 • Serce. Ten symbol to absolutny kosmopolita. Nie należy on do żadnej kultury ani kraju, jest używany w każdym zakątku świata. Symbol ten kojarzy się z dzieciństwem, nic więc dziwnego, że serce jest pierwszą rzeczą, która przychodzi nam na myśl, gdy myślimy o miłości. Serce zostało wybrane jako symbol głębokich uczuć nie bez powodu. Wszyscy chcemy wierzyć w wieczną miłość, która kończy się wraz z ostatnim uderzeniem serca. Chociaż istnieje wersja, że wszystko jest o wiele bardziej prozaiczne: cute postać nie ma nic wspólnego z głównym organem, ale powtarza zaokrąglone pośladki kobiety - tak starożytni Grecy widzieli "miłość", którzy wywyższali ciało jako kult. Niezależnie od tego, jakie były korzenie tego symbolu, w dzisiejszym świecie jest on owiany atmosferą czułości i romantyzmu.
 • Szkarłatna róża. Na całym świecie faceci deklarują swoją miłość do dziewczyn, wręczając bukiety szkarłatnych róż. Od wieków kwiat ten kojarzony jest z miłością i namiętnością. Istnieje piękna legenda, która wyjaśnia, dlaczego róża jest symbolem namiętności. Niegdyś bogini miłości, Wenus zakochała się w pięknym Adonisie, który odwzajemnił uczucie. Szczęście kochanków nie trwało jednak długo: młodzieniec zginął na polowaniu. Z kropli krwi Adonisa wyrosły wspaniałe kwiaty, które stały się symbolem wiecznej miłości.
 • Gołębie. Kochankowie są często nazywani "ptakami miłości". Jeśli ktoś potrafi obserwować te ptaki, może zobaczyć, jak delikatnie czepiają się dziobami, jak delikatnie czyszczą sobie skrzydła i jak gruchają - zupełnie jak para kochanków. Ptaki te, według mitologii, były faworyzowane przez patronkę matek, Wenus. Nic dziwnego, że pierzaste ptaki zostały uhonorowane, stając się odwiecznym symbolem głębokich uczuć.
 • Łabędzie. Jest to rozpoznawalny symbol wierności i wiecznej miłości. Ptaki te słyną nie tylko ze swojej urody, ale także z wyjątkowej umiejętności wyboru partnera raz na zawsze. Łabędzie są zawsze razem, dzieląc się opieką nad swoimi pisklętami. Istnieją pieśni i wiersze o przywiązaniu łabędzia: jeśli "druga połowa" umrze, szlachetny ptak nigdy nie stworzy pary. Łabędź albo rzuca się z klifu, albo popada w taką melancholię, że wkrótce umiera. Obraz ten jest często wykorzystywany na ślubach i jakby podpowiadał nowożeńcom: nigdy się nie zdradzajcie, zawsze bądźcie razem, bo szczęście to wy dwoje, a nie obcy sobie, żyjący osobno ludzie.

Symbole świata

Każdy kraj ma swoje własne narodowe symbole miłości. Tradycyjne symbole wywodzą się z czasów starożytnych. Są one zakorzenione w ludowych legendach i wierzeniach. Symbolika narodowa kształtowała się pod wpływem kontekstu kulturowego i mentalnego, dlatego nie zawsze jest zrozumiała poza granicami kraju. Oto najsłynniejsze symbole miłości i małżeństwa różnych narodów:

 • Chiny. W kraju jest tak wiele symboli miłości, że niełatwo się zorientować, który z nich jest najważniejszy. Aby wyrazić swoje uczucia, Chińczycy obdarowują swoich kochanków piwoniami. Te delikatne kwiaty promują wzajemne zrozumienie i wzmacniają związek. Popularnym symbolem miłości jest motyl. Para owadów sugeruje wzajemną miłość. Mówi się, że motyle są dobrym omenem na ślubach i obietnicą nieskończonego szczęścia dla nowożeńców. Nowo powstałej rodzinie zwyczajowo daje się w prezencie kaczki mandarynki, aby zapewnić, że związek jest silny. Podobnie jak łabędzie, ptaki te łączą się w pary tylko raz. Legenda głosi, że kiedyś uratowały nawet małżeństwo chińskiego cesarza, który był zdecydowany opuścić swoją żonę, gdy zobaczył przechodzącego obok chińskiego cesarza, którego goniła kaczka mandaryńska i postanowił nie opuszczać swojej ukochanej, przypomniawszy sobie swoje uczucia do niej z przeszłości.
 • Japonia. Zakochani w Kraju Wschodzącego Słońca czczą bociany. Bocian jest symbolem wierności. Bociany dobierają się w pary na całe życie, budują gniazdo ze swoją "partnerką", opiekują się młodymi. Japończycy wykorzystują wizerunek monogamicznego ptaka w ceremoniach ślubnych. Bocian jest również symbolem długowieczności. Wizerunek pierzastego bociana to zakodowane życzenia dla młodej pary, aby dożyli razem sędziwego wieku, w gorącym uczuciu i wierności.
 • Indie. Jaśmin jest uważany przez Hindusów za symbol miłości. Dlaczego jaśmin? Istnieje piękna legenda o nieodwzajemnionej miłości księżniczki Dżasminy do Boga Słońca. Popełniła samobójstwo, nie mogąc znieść cierpienia z powodu nieodwzajemnionej miłości. Kiedy Bóg Słońca dowiedział się o tragedii, zdenerwował się i dla upamiętnienia piękna zamienił jej prochy w piękne drzewo. Legenda głosi, że gdy zakwitnie jaśmin, dusza dziewczyny ulatuje na wolność. Kwiaty kwitną tylko w nocy nie bez powodu: Dżasmina nie chce przeszkadzać swojemu ukochanemu.
 • Francja. Pary z całego świata przyjeżdżają do Francji, aby u stóp Wieży Eiffla złożyć sobie wyznanie miłości i oświadczyny. Budynek od dawna jest symbolem romantyzmu i głębokich uczuć. Francuzi deklarują swoją miłość w inny sposób, a symbolem miłości jest królewska lilia. Mężczyzna, który daje dziewczynie wiązankę tych kwiatów jest zdecydowanie w nastroju do poważnego związku. Dawniej istniał zwyczaj, że pan młody prosił o rękę i serce damy i codziennie, aż do ślubu, dawał jej królewską lilię, wyrażając w ten sposób swoją miłość.
 • Anglia. Turkawka jest brytyjskim symbolem miłości i silnego małżeństwa. Ptak ten zdobył ten tytuł za swoje oddanie dla partnera. Do tego symbolu nawiązywał Szekspir: w jego sztukach bohaterowie przysięgają wieczną miłość, porównując się do turkawek.
 • Rosja. Miłość, lojalność i rodzina są w Rosji symbolizowane przez stokrotkę. Ten skromny kwiat nie został wybrany przez przypadek. Białe płatki wskazują na czystość i wzniosłość uczuć. Żółte palenisko to ciepło domu. Wszyscy członkowie rodziny (płatki) gromadzą się wokół niego.
 • Ukraina. Ukraińcy haftowali szuwarki i koszule, które miały symbolizować rodzinę i miłość. Śliwka wiśniowa od czasów starożytnych uważana jest za symbol serca i domu. Legenda głosi, że gdy dwojgu zakochanym nie pozwolono się pobrać, dziewczyna zamieniła się w różę gwajakową, a chłopak w krzew tarniny. I tak rosły razem, symbolizując wieczną miłość. Chmiel może być również uważany za talizman rodziny. Liście tej rośliny wyszywano na sitowiach w dniu ślubu, życząc w ten sposób szczęścia nowożeńcom.

Obrączka ślubna - symbol wiecznej miłości

Głównym symbolem małżeństwa, który jest uznawany w każdym zakątku świata, jest pierścionek zaręczynowy. Obwód symbolizuje wieczność. Wkładamy obrączkę na palec i przysięgamy kochać i pielęgnować na zawsze i nigdy nie zdradzić.

Egipcjanie byli pierwszymi, którzy używali obrączek jako symbolu małżeństwa. Wpadli na pomysł, aby nosić akcesorium na palcu serdecznym. Palec serdeczny został wybrany nie bez powodu: to tutaj zaczyna się żyła miłości, która biegnie prosto do serca. Jest to bardzo symboliczne.

Istnieje wiele ludowych opowieści związanych z pierścionkami zaręczynowymi. Jednak najczęstszym z nich jest kwestia gładkości akcesorium. Uważa się, że szczęśliwe lata małżeństwa będą tylko wtedy, gdy nowożeńcy wybiorą gładką parę obrączek. Szorstkość, plamy przerywają okrąg i integralność symbolu nie może być naruszona. Oczywiście, w dzisiejszym świecie nikt już nie przestrzega tej zasady. Kochankowie wybierają obrączki na podstawie osobistych preferencji. Nowożeńcy często zakładają na swoje palce kamienie i misternie zaprojektowaną biżuterię. Ale jedna rzecz pozostaje niezmienna: para zawsze nosi obrączkę jako symbol ich wiecznego uczucia i jako znak stworzenia rodziny.

Kamienie jako miłosne wyznanie miłości

Już od czasów starożytnych ludzie przypisywali kamieniom specjalne właściwości. Niektórzy mówili, że pomagają stać się bogatym, inni, że przynoszą szczęście, a jeszcze inni, że dbają o zdrowie. Ale człowiek zawsze dąży do miłości, więc nic dziwnego, że istnieje więcej "kamieni miłości" niż jakichkolwiek innych. Znając symbolikę minerałów, można podnieść na rocznicę związku to nie tylko kawałek biżuterii, ale akcesorium z sensem. Utwór ten stanie się prawdziwym wyznaniem miłości, przysięgą wierności. "Twoja bratnia dusza doceni ten pokaz uczuć. Imponującą gamę akcesoriów z kamieniami "miłości" oferuje salon jubilerski Gold.ua. Delikatna i wyrafinowana, oryginalna i krzykliwa - wybierz biżuterię pasującą do Twojej bratniej duszy i nie zapomnij odczytać znaczenia kamienia. Rozważane są symbole wysokich uczuć:

 • Turkus - obiecuje noszącemu wieczną miłość, sprzyja szczęściu rodzinnemu.
 • Karneol - symbolizuje pokój w rodzinie. W domu, w którym jest ten kamień, nigdy nie będzie słychać kłótni.
 • Szafir jest kamieniem oddania i miłości. Symbolizuje siłę więzi.
 • Ametyst jest kamieniem wierności. Chroni on małżeństwo przed cudzołóstwem i nieporozumieniami.
 • Rhinestone symbolizuje wzajemną miłość. Kamień pomaga samotnym ludziom zbudować szczęśliwą rodzinę, przyciągając prawdziwe uczucia w ich życiu.
 • Akwamaryn - chroni spokój rodziny, a także pomnaża wzajemne zrozumienie między zakochanymi.
 • Beryl - symbol wiecznej miłości, wierności aż do śmierci.
 • Różowy turmalin - przyciąga wzniosłe uczucia w swoim życiu, pomaga budować szczęśliwe związki.
 • Moonstone - wzywa do wzajemnej miłości dla singli, a dla małżeństw pomaga pokonać wszelkie przeszkody na drodze do wiecznego szczęścia.

Symbole miłości są szczególnym językiem. Symbole pomagają wyrazić uczucia bez użycia słów. Ale nie zapominaj, że czasem tak ważne jest, aby "druga połowa" usłyszała najważniejsze słowa.

ROREN / Robert Siudek / Renata Kowalska
ul. Wielopole 24
31-072 Kraków

· 12 422 03 50
· 12 431 21 47

sklep@roren.pl