Nadchodzi wiosna: rozkwit w sztuce jubilerskiej

Nadchodzi wiosna: rozkwit w sztuce jubilerskiej

 

Natura jest odwiecznym źródłem, z którego utalentowany jubiler może czerpać nieskończoną ilość pomysłów i inspiracji. I co ciekawe, pomimo faktu, że źródło to istnieje od tysięcy lat, projektanci zaczęli aktywnie wykorzystywać ten naturalny zasób stosunkowo niedawno. Przez długi czas sztuka jubilerska zdominowana była przez klasykę. Ale nic nie jest wieczne; klasyczne elementy biżuterii musiały się wycisnąć i ustąpić miejsca "rywalom": dziś biżuteria w kształcie kwiatów - Dziś biżuteria w kształcie kwiatów jest absolutnym hitem. A w okresie poprzedzającym prawdziwą wiosnę biżuteria w kształcie kwiatów jest absolutnym hitem. Wydaje się, że to dobry czas, aby zrozumieć trendy kwiatowo-żywicznej biżuterii i nauczyć się mówić językiem kwiatów. Po tym wszystkim, pamiętaj, Audrey Hepburn powiedział: "Zawsze możesz powiedzieć, co mężczyzna myśli o tobie po kolczykach, które ci daje". A jeśli otrzymałeś w prezencie biżuterię z motywami kwiatowymi, eksperci Gold.ua pomoże ci rozszyfrować wiadomość.

Trochę historii

Siła życiowa, zwycięstwo nad śmiercią, radość istnienia, ucieleśnienie piękna, koniec passy - to tylko kilka z wielu znaczeń kwiatu. Bo w każdej formie sztuki kwiat jest przede wszystkim symbolem. Dla każdej kultury kwiat, zrodzony z natury, oznacza coś bardzo szczególnego. Na przykład, w religii chrześcijańskiej, roślina z liśćmi do góry symbolizuje przyjęcie boskiego daru. Kultura aztecka postrzegała kwiat jako ucieleśnienie ludzkiego ciała, które najpierw rozkwita, a potem więdnie. Ale na pewno kwiat zawsze był i jest bardzo pozytywnym, a nawet wzniosłym symbolem.

Mieszkańcy Hawajów, na przykład, pielęgnują tradycję zakładania lei, naszyjnika z kwiatów, na szyję drogiego gościa. Taki gest oznacza wiele rzeczy, od dobrej woli i przyjaźni po niezmierzony szacunek, przywiązanie i absolutną życzliwość wobec tego, kto przyszedł do Twojego domu.

Na Iwana Kupałę dziewczęta robiły wieńce z kwiatów i o północy wrzucały je do wody, wypowiadając w tajemnicy życzenia w nadziei, że się spełnią. Jednocześnie każdy kwiat w wianku oznaczał coś bardzo konkretnego: na przykład mak chronił przed złym okiem, a chaber był dowodem skromności dziewczyny, która go wplatała w wianek.

Język kwiatów: naucz się interpretować symbole

Język kwiatów jest jeden. I nie ważne, o jakich kwiatach mówimy: żywych, sztucznych, suszonych, polnych czy hodowlanych - uprawianych w szklarni lub cieplarni. To samo te same kwiaty w biżuterii i w bukietach mają to samo znaczenie. A żeby rozszyfrować przekaz, wystarczy sięgnąć do "słownika", który wyjaśnia znaczenie danej rośliny.

 • Fresia - Jest rośliną, która jest symbolem zaufania. Jeśli otrzymałeś prezent kołek lub kolczyki Jeśli dostaniesz spinkę do włosów lub kolczyki z frezjami, to osoba, która Ci je podarowała, całkowicie Ci ufa i chce, abyś czuła się tak samo.
 • Orchidea - Orchidee symbolizują delikatność i kobiecość, a w niektórych kulturach mogą również oznaczać miłość. Jeśli ...został obdarowany... kawałek Znak Orchidei lub ozdoba na biżuterii jest wyróżnieniem wyższości nad osobą obdarowującą. W ten sposób mężczyzna, który przygotował tak cenny prezent, tak naprawdę wyznaje swoją miłość i podziwia piękno swojej ukochanej.
 • Rumianek - Symbol romantyzmu i młodości. Jest symbolem świeżości i młodzieńczej frywolności. Nie, nie, to nie znaczy, że osoba, która dała ci biżuteria kwiat polnej stokrotki biżuteria jest z tobą frywolna. Oznacza to, że jest z tobą wygodnie i łatwo, jak to się dzieje tylko w okresie dojrzewania, kiedy ciężar opieki i odpowiedzialności nie jest wciśnięty na kochanków. Przypomnij sobie swoje pierwsze uczucia zakochania, a od razu zrozumiesz znaczenie stokrotek w bukietach i kwiatach. cenny produkty.
 • Forget-me-not - Nazwa tego kwiatu mówi wszystko: Pamięć i wierność. Alive Ale z jego bezdennie niebieskimi oczami możesz wpatrywać się w niego bez końca. Wspomnienia, które przywołuje oko patrzącego są ponadczasowe. . I to właśnie mówi ci kwiat, zamknięty w szlachetnym metalu lub klejnocie.
 • Konwalie - Symbol czystości. Biżuteria z konwaliami jest często wręczana młodym osobom, aby podkreślić jej czystość i delikatną panieńskość.
 • Biała konwalia - Kolejny symbol dziewictwa. Biżuteria w formie tego kwiatu jest również bardzo odpowiednia dla młodego pokolenia i młodych dziewcząt.
 • Clover - Lub cloverleaf, jak to się często określa, jest chrześcijańskim symbolem Trójcy Świętej. Jeśli ten motyw jest Ci obcy, lepiej podaruj produkt, który nie zawiera trzech elementów. Zamiast trzech listków, podaruj w prezencie czterolistną koniczynę. Czterolistna koniczyna jest dobrze znanym symbolem szczęścia. I to nie byle jaki symbol: wielu wierzy, że taki talizman przyciąga sukces. A najlepszym sposobem na sprawdzenie tego osądu jest wypróbowanie go w praktyce.
 • Mak - kwiat ten nazywany jest symbolem ciszy. Ale w naszym kraju ma on dodatkowe znaczenie: Ukraińcy uważają mak za symbol płodności. Dlatego też mak jubilerski podarowany dziewczynce lub kobiecie sugeruje, że darczyńca chce, aby miała ona dzieci.
 • Tulipan - Symbol dumy. Jeśli chcesz wyznać swojej drugiej połówce, że jesteś z niej dumny, podaruj jej ogromny bukiet tulipanów. Byłoby to najlepsze podziękowanie. Chociaż nie, najlepsze byłyby tulipany obleczone w srebro lub złoto, czyli biżuteria w kształcie kwiatu.
 • Piwonia - Symbol bogactwa. To ciche życzenie dla rogali w twoim domu. Biżuteria w kształcie piwonii to prawdziwy amulet, który przyciąga pomyślność finansową do jego użytkownika.

Oczywiście to nie wszystkie rośliny kwitnące, których wizerunki są wykorzystywane przez jubilerów do tworzenia cennej biżuterii. Wśród tych roślin są takie, które chcielibyśmy szczegółowo opisać, zwłaszcza, że ich historia jest bardzo bogata i piękna. biżuteria w kształcie kwiatuJeśli chodzi o kwiaty, to są one opisane poniżej.

Lilia

 

Według egipskiej legendy lilia jest kwiatem zrodzonym przez boginię Herę. Mleko z jej piersi kapało na ziemię i po chwili w miejscu, gdzie spadały krople, wyrosły lilie. Nawiasem mówiąc, w ten sam sposób starożytni tłumaczyli powstanie Drogi Mlecznej. Tak więc nasza galaktyka i biały kwiat - prawie krewni, siostry. W końcu pochodzą one, jeśli wierzyć legendzie, od jednej matki.

Starożytni Grecy myśleli nieco inaczej. Mówiono, że lilia była strasznie nielubiana przez Afrodytę, boginię miłości. Aby nie spodobać się roślinie, Afrodyta włożyła do kwiatu brzydki słupek przypominający oślego fallusa. Na Rusi lilia była uważana za najczystszy ze wszystkich istniejących kwiatów: dla naszych przodków symbolizowała dziewictwo. Oto jak zdecydować, czy kupić, czy nie biżuteria z kwiatami Czy warto rozważyć zakup biżuterii z liliami czy nie? Uwaga spoiler: tak, powinieneś.

Jeśli przyjrzysz się uważnie chrześcijańskim ikonom i obrazom o tematyce biblijnej, znajdziesz na nich wiele białych lilii. Najczęściej kwiaty te przedstawiano obok aniołów, czyniąc z nich niepozorne, ale integralne części chrześcijańskich obrazów. W heraldyce lilia jest również bardzo czczonym symbolem. Jego kształt porównywany jest do berła. Zapach kwiatu ma podobno odświeżać serce (tu nie ma argumentów) i odpędzać węże (tu jednak jesteśmy ostrożnymi optymistami, nie testowaliśmy tego). Niezależnie od tego, w jaki sposób na to spojrzysz, symbolika lilii, choć nieco inna w różnych kulturach, jest dość potężna i pozytywna.

Asphodel

Prawie na pewno często widziałaś ozdoby do włosów z kwiatami asphodel. Nie wiedziałeś tylko, jak nazywa się kwiat zamknięty w metalu. Tymczasem jest to legendarna roślina spopularyzowana przez samego Homera. Według legendy, Persefona - córka Demeter i Zeusa - chciała zerwać jesionkę. Ale w momencie, gdy dotknęła łodygi i pociągnęła za nią, ziemia pod jej stopami otworzyła się - a bóg ciemności zabrał Persefonę do siebie.

Robert Graves pisał też, że asphodel to kwiat z podziemi. Angielski historyk i pisarz, rysując obrazy z innego świata, powiedział, że ludzie wchodzący do piekła trafiają na pola asfodelowe, które rozciągają się jak okiem sięgnąć. Jesion wyniosły jest niewątpliwym symbolem smutku. Dlatego też jest często przedstawiany na nagrobkach. A to, że jubilerzy wykorzystują ją w swojej pracy, można sprowadzić do dwóch wniosków: albo nie kierują się starożytną mitologią, albo się nią nie kierują. Jubiler ma przecież swoją prawdę, a jego poczucie piękna jest silniejsze niż legendy i opowieści pozbawione logiki.

Nawiasem mówiąc, uważa się, że asfodel jest silnie związany z planetą Saturn. Dlatego też może być talizmanem dla przedstawicieli znaków zodiaku, którym ta planeta patronuje. A asphodel w srebrze lub złocie jest również potężnym amuletem, który odstrasza złe duchy. Jest tak być może dlatego, że sam kwiat pochodzi z tego samego miejsca, z którego pochodzą złe duchy.

Lotus

 

Kandy, jedno z największych miast na Sri Lance, jest domem dla Świątyni Zęba Buddy, jednego z najważniejszych sanktuariów buddyjskich na wyspie. Pielgrzymi przemierzają drogę do świątyni w niekończących się kolejkach, każdy trzymając jeden lub więcej kwiatów lotosu. Dla Azjatów i mieszkańców basenu Morza Śródziemnego lotos jest potężnym symbolem. Dlaczego? Aby odpowiedzieć na to pytanie, wystarczy przypomnieć sobie starożytną egipską legendę o stworzeniu świata. Według tej legendy, świat obudził się z pierwotnej mazi. To właśnie z pąka lotosu wyłonił się Stwórca.

Lotos jest również naturalnym wcieleniem boga Ra. Powodem tego skojarzenia jest to, że o świcie lotos się otwiera, a o zachodzie słońca zbiera swoje płatki, mocno je ściskając. Tak, wiele roślin kwitnących tak robi. Ale dlaczego dokładnie lotos został wybrany jako symbol boga słońca nie jest nam znany. Nasi przodkowie musieli mieć jakiś powód.

Przy okazji, w mitologii starożytnej Grecji lotos symbolizuje królestwo zmarłych. Malowidła naskalne przedstawiające stawy lotosowe były wielokrotnie odkrywane w grobowcach. Dlatego w Europie panuje ambiwalentny stosunek do tej rośliny. Z drugiej strony, Chińczycy zasadniczo nie zgadzają się z Europejczykami. Popularna karta przedstawiająca chłopca trzymającego w rękach niebieski kwiat lotosu, dla każdego Chińczyka oznacza życzenie pomyślności i finansowego dobrobytu. W Chinach lotos jest ważnym buddyjskim symbolem dla tych, którzy wierzą w nieustanny ruch pomimo wszystkich trudów i nieprzyjemnych niespodzianek, jakie życie stawia przed człowiekiem.

Jak widać, znaczenia Jak widać, istnieje tak wiele znaczeń z nim związanych; niektóre z nich są podobne, podczas gdy inne drastycznie się od siebie różnią. Dlatego też przy wyborze biżuterii z lotosem styliści zawsze zalecają, by wybierać ją z myślą o własnym poczuciu piękna, a wszystko inne nazywać przesądami.

Róża

 

Mit o miłości Wenus i Adonisa jest znany od czasów szkolnych. Przez ból i udrękę Wenus (czyli Afrodyta) wyruszyła na poszukiwanie swojego ukochanego. A w tych miejscach, gdzie spadły krople boskiej krwi, po chwili wyrosły kwiaty o niezwykłej urodzie. Od tego czasu róża jest symbolem miłości i odrodzenia. Ale nigdy nie była otoczona aureolą tajemniczej żałoby. Symbolika kwiatu od początku aż do dziś jest pozytywna i emocjonalna. Ofiarna, nie bez tego: wystarczy pomyśleć o historii miłości artysty Pirosmani, która zainspirowała piosenkę Million Scarlet Roses. Ale jednoznacznie pozytywnie.

W średniowieczu ludzie zbierali się, aby uczcić boga Dionizosa i nosili na głowach różowy wieniec. wieńce. Wianki były tak samo nieodzownym atrybutem święta, jak wianki z polnych kwiatów na wigilię św. Czy wiesz dlaczego? Wierzono bowiem, że różowe płatki potrafią schłodzić upojne wino i otrzeźwić człowieka, nie pozwalając mu po kilku kieliszkach wylać własnych sekretów i tajemnic.

Jeśli lubisz biżuteria modowa, wiosna 2020 Jeśli lubisz modną biżuterię na wiosnę 2020, istnieją zasady, których powinnaś przestrzegać z zapałem: Róże są nowym trendsetterem tej wiosny. Mogą one być małe i ledwo zauważalne lub duże i masywne. W tym sezonie bardziej preferowane jest to drugie rozwiązanie. Biżuteria w kształcie róży z metali szlachetnych jest więc absolutnym must-have.

Violet

Fiołki są mitycznie bardzo podobne do róż. Wieńce z fiołków były często noszone na ucztach, starożytni Grecy ozdabiali swoje ręce bransoletkami z tych kwiatów. Podobnie jak róża, fiołek miał działanie otrzeźwiające i chronił przed poczuciem winy. Nie jest też tajemnicą, że w czasach średniowiecza fiołki często sadzono na grobach zmarłych. Czynią to nawet teraz. To pewnie dlatego wielu nazywa fiołka kwiatem cmentarnym. Ale nie pozwól, aby to uprzedzenie cię przestraszyć: w niektórych regionach Ukrainy piwonie są również uważane za kwiaty, które są związane ze światem zmarłych, ale to nie czyni ich mniej piękne. A według standardów portali społecznościowych Instagram i Pinterest Dokładnie peonie są uważane za najbardziej fotogeniczne rośliny, zdolne zamienić każde, nawet najzwyklejsze zdjęcie w arcydzieło.

Chryzantema

 

Godło cesarza - to właśnie symbolizuje chryzantema w Kraju Wschodzącego Słońca. W kulturze wschodnioazjatyckiej chryzantema jest symbolem sezonowości. Chińczycy widzą w nim symbol jesieni. Japończycy, wręcz przeciwnie, uważają go za symbol kwitnącej wiosny. Dla nas, Ukraińców, bliższa jest interpretacja chińska. Jesteśmy przyzwyczajeni, że chryzantemy kwitną późną jesienią. A w okresie poprzedzającym zimę, kiedy tulipany i róże na jakiś czas znikają z kwiaciarni, na ladach pojawiają się różnego rodzaju chryzantemy. Biżuteria z chryzantem jest uważana za najlepszą miłości i szacunku, które mogą być przekazane w rocznicę.

Biżuteria 'kwiatowa': wybór i noszenie

Temat "Kwiaty i biżuteria"nie powstał wczoraj. Symbiozę metali szlachetnych i kwitnących roślin można za każdym razem znaleźć na wybiegach i w błyszczących czasopismach. Ale prawdziwy rozkwit sztuki jubilerskiej nastąpił wiosną ubiegłego roku. Do wiosny 2020 roku trend ten osiągnął niemal nietkniętą, dziewiczą postać. Więc jeśli rok temu nie miałaś czasu na noszenie biżuterii z motywem kwiatowym, teraz masz dobry Jeśli więc rok temu przegapiłaś kwiecistą biżuterię, masz szansę to nadrobić - i nadać sobie wiosenny klimat.

Kolczyki z kwiatami

 

Niektóre dziewczyny mówią, że noszenie kolczyków z kwiatami na ich Kwieciste kolczyki nie pasują do nich, bo nie wiedzą, jak je wkomponować w biurowy czy codzienny look. Najprawdopodobniej po prostu nigdy nie zajrzeli do katalogu największego w kraju sklepu internetowego z biżuterią. W przeciwnym razie wiedziałyby one, że istnieje bardzo wiele modeli kolczyków o tematyce kwiatowej:

 • Diamentowe puzderka wykonane w formie dwóch kosmosów (tych samych kwiatów, z których jako dzieci zrywałyśmy płatki, by przyklejać je na paznokcie i imitować manicure) doskonale sprawdzą się w biurowej stylizacji;
 • Malutkie kongi z zawieszkami w kształcie liścia koniczyny są świetną propozycją do każdej casualowej stylizacji;
 • poussets z jasną fioletową emaliowaną biżuterią - uderzający akcent dla wieczornego wyglądu, który podkreśli twoją osobowość i głębię twoich niebieskich oczu.

Jeśli chcesz być znana jako prawdziwa fashionistka, wybierz kolczyki stożkowe o dużej średnicy, w których kwiat jest dodatkowym elementem dekoracyjnym, lub wisiorek, który zamieni złote kółko w ultra modny dodatek.

Wisiorki z kwiatami

 

Najprostszą i najbardziej przyjazną dla budżetu opcją, aby sprawić sobie biżuterię z motywami kwiatowymi, jest zakup pasującego do niej wisiorka. Ale jeśli możesz sobie pozwolić na pełnowartościowy kawałek, nie odmawiaj sobie przyjemności wypróbowania nowego, oszałamiającego naszyjnika.

 • Do codziennego użytku: Naszyjnik wykonany metodą splotu "Perlina", z elementem dekoracyjnym w centrum, który wizualnie przypomina czterolistną koniczynę - jest minimalistyczny, zwięzły i stylowy. Naszyjnik ten będzie nie tylko uniwersalnym elementem biżuterii, ale również będzie pełnił funkcję talizmanu. Chyba że, oczywiście, wierzysz w moc talizmanów.
 • Na towarzyskie okazje: Naszyjnik, którego łańcuszek wykonany jest techniką kotwicy, mógłby pozostać niezauważony wśród innych tego typu egzemplarzy, gdyby nie ogromny, wysadzany szafirami i diamentami aster, który stanowi jego centrum ideowe i fascynuje swoim wyglądem każdego obserwatora. Idealna do sukni sięgającej podłogi i na przyjęcie godne królowej.
 • Na twoje urodziny: Jasny i psotny, masywny i kolorowy - naszyjnik w kształcie kwiatu z diamentami, perydotami, agatami i topazami sprawi, że staniesz się absolutnym centrum wszechświata. Przynajmniej tak długo, jak długo nosisz go na szyi.

Jeśli nie jesteś przyzwyczajona do wyróżniania się i nie chcesz, aby produkt przyciągał uwagę innych, wybierz skromniejszy naszyjnik z kwiatami. W Gold.ua znajdziesz coś na każdy gust.

Pierścionki z motywami kwiatowymi

 

Nie wszystkie kobiety mają przekłute uszy. Naszyjniki to biżuteria bardziej na okazję, a nie na co dzień. Pierścionek, z drugiej strony, to zupełnie inna sprawa. Aby nosić ten produkt, nie jest konieczne wykonywanie przekłuć na ciele, nie jest też konieczne czekanie na odpowiednią okazję.

 • Lakoniczny: Pierścionek z brylantem w kształcie róży w białym i żółtym złocie jest idealnym elementem biżuterii dla romantycznych natur, które nie lubią krzykliwych akcentów w swoich wizerunkach i najczęściej korzystają z podpowiedzi.
 • Wróżka: Nie wiadomo, czy to lilia, czy kiść winogron. Pierścionek inkrustowany szafirami, szmaragdami i brylantami - dodatek na ważne życiowe wydarzenia. Będziesz go nosić więcej niż raz, a on z kolei będzie pielęgnować wspomnienia z imprezy z okazji ukończenia szkoły, oświadczyn, rocznicy i innych ważnych dat.
 • Etnicznie: Pierścionek z brylantami pełniącymi rolę "serc" stokrotek naniesionych na powierzchnię dzieła to prawdziwe etniczne arcydzieło sztuki jubilerskiej. Taki element biżuterii podkreśli Twoją tożsamość narodową i udowodni Twój nienaganny gust. Doda on również pikanterii Twojemu wyglądowi: dzięki wielobarwnej emaliowanej biżuterii na Twoim palcu wygląda on nieodparcie przyciągająco.

Nawiasem mówiąc, pierścionek jest najprostszym sposobem, aby wyglądać krzykliwie na imprezach, które nie są w kalendarzu Google. Przyjęcie niespodzianka nie jest problemem, jeśli masz kilka jasnych kwiatowych pierścieni w swoim pudełku z biżuterią.

Flora w kolekcjach biżuterii modowej

 

Każda szanująca się marka może pochwalić się wspaniałą kolekcją "kwiatowej" biżuterii. I nie mówimy tu o klasycznych liniach biżuterii, ale o nowych kolekcjach, które dopiero niedawno ujrzały światło dzienne. Jeśli kochasz designerską biżuterię i możesz sobie na nią pozwolić, sprawdź poniższą listę.

 • Le Bal des Roses. Kolekcja o tak poetyckiej nazwie została wypuszczona przez dom mody Christian Dior. W jego skład wchodziło kilkanaście zachwycających róż zdobiących różne rodzaje biżuterii.
 • Alhambra. Kolekcja ta została wylansowana przez firmę Van Cleef & Arpels, której projektanci mają obsesję na punkcie róży o czterech palcach w najlepszym tego słowa znaczeniu. Nazwana tak kolekcja była pierwszą, w której koniczyna została użyta jako główny element dekoracyjny. Dziś stał się on głównym motywem przewodnim marki.

Ale tytuł absolutnego miłośnika motywów kwiatowych trafia do domu jubilerskiego BoucheronTytuł absolutnego miłośnika motywów kwiatowych przypada firmie Boucheron, która od końca XIX wieku produkuje pod swoją nazwą zapierającą dech w piersiach biżuterię kwiatową. Projektanci tej marki mają jednak słabość nie do wszystkich kwiatów, ale do jednego w szczególności - do bratków. Już od 1875 roku te niepozorne kwiatki regularnie pojawiają się w kolekcjach biżuterii Boucheron. Zastanawiam się, jakie kwiaty lubisz?

Więcej na: http://pierscionkizareczynowe.edu.pl

ROREN / Robert Siudek / Renata Kowalska
ul. Wielopole 24
31-072 Kraków

· 12 422 03 50
· 12 431 21 47

sklep@roren.pl