Jak wybrać najlepszy pierścionek z brylantem? Można pokierować się zasadą czterech C
Kiedy już zadecydowaliśmy, że pierścionek zaręczynowy podarujemy wybrance ozdobiony diamentem a wiec najtrwalszym z minerałów warto będzie udać się po taki zakup. W salonie może bowiem zaskoczyć nas ciąg znaków oraz liczb, który będzie opisywał ten zjawiskowy kamień szlachetny. Podpowiadamy jak interpretować te oznaczenia i na co trzeba zwracać uwagę, przy wybraniu pierścionka z brylantem.
Brylanty - podstawowe informacje
Brylant to tak naprawdę diament, tylko oszlifowany w specyficzny, charakterystyczny sposób. W mowie potocznej te nazwy często stosuje się zamiennie. Klasyfikuje się je właśnie poprzez cztery C.
Carat – inaczej waga kamienia
W jubilerstwie masę kamienia wyraża się w karatach metrycznych. Taka właśnie jednostka miary będzie określać brylant sprzedawcy w sklepach oraz salonach. Jeden karat to 0,2 grama. Oczywiście im więcej karatów ma diament tym wyższa będzie wartość. Brylant, który ma masę na poziomie 0,1 karata ma średnicę około 3mm zaś ten ważący 0,5 karata to już 5 mm. Jednokaratowy brylant ma rozmiar 6,5 mm.
Clarity – czystość brylantu
Jest to parametr, który będzie określał jak duże skazy oraz zanieczyszczenia wewnętrzne nosi dany diament. Im jest ich mniej tym wyższa będzie wartość brylantu, co więcej czystość przez fachowców będzie uznawana za istotną cechę. Dzieki temu uzyskuje się atrakcyjniejszy efekt załamania światła.
Skala czystości
- FL (lub LC) – nie ma żadnych skaz – bardzo rzadkie
- IF – wolny od inkluzji, skazy zewnętrzne
- VVS1, VVS2 – wyjątkowo małe inkluzje, które są widoczne tylko przy dokładnym mikroskopijnym badaniu specjalistycznym.
- VS1, VS2 – małe inkluzje przy 10 krotnym powiększeniu
- SI1, SI2 – inkluzje widoczne po powiększeniu
- I1, I2, I3 (lub P1, P2, P3) – inkulzje oraz skazy, które będą widoczne gołym okiem.
Colour (Kolor)
Wyróżnia się diamenty, które mają fantazyjne barwy między innymi niebieskie czy różowe oraz takie, które mają typowe barwy. Te pierwsze nie podlegają klasyfikacji ponieważ są rzadko spotykane. Barwy typowe ocenia się w skali od D do Z. Te, które będą oznaczone literą D należy uznać za te najbardziej wartościowe, ponieważ są całkowicie bezbarwne. Im dalsza litera w alfabecie tym kamień będzie bardziej zabarwiony. To zabarwienie, o jakim można mówić idzie w kierunku żółci.
Cut – szlif
W tej kategorii ocenie poddaje się pracę jaka będzie wykonywana przez jubilera. Trzeba pamiętać, że surowy diament jest matowy i nie ma efektu określonego jako brylancja, a więc blasku mieniących się odbić świetlnych jakie w takim kamieniu się pojawiają. jedynie prawidłowo wykonana obróbka kamienia pozwala uzyskać ten wyjątkowy blask i piękno. szlif ocenia się jako bardzo dobry, dobry, średni lub słaby. Wynik tej kategorii najczęściej w ofertach przedstawionych przez jubilerów jednak się nie pojawia w większości przypadków.
Jeśli przed zakupem pierścionka weźmie się pod uwagę te właśnie kwestie można oczekiwać, że ta podejmowana decyzja będzie rzeczywiście udana i będziemy wiedzieć dokładnie na co się decydujemy i czy będzie to produkt warty swojej ceny.