Jak produkowane są obrączki? Część I

Jak produkowane są obrączki? Część I

Metoda produkcji obrączek

Dziś najstarsza forma produkcji obrączek polega na tym, że zwija się obrączki z taśmy a potem są lutowane. Ale jednak taka forma odchodzi w zapomnienie. Z grubsza polega na tym, że lutowaną obrączkę było trzeba walcować przy pomocy specjalnych rolek, obrabiało mechanicznie, polerowało a potem ewentualnie nanoszone były kamienie czy powłoki dekoracyjne. Tak robione obrączki były lutowane na obwodzie i to zmniejszało ich trwałość, dlatego był to ich minus. Jednocześnie nie dało się również uzyskiwać idealnego kształtu taką metodą produkcji.

Popularna technologia produkcji

Zdecydowanie najlepszą formą produkcji będzie wykonanie tego technologią bezszwową. W takiej metodzie wyjściowym surowcem będzie złota rurka, od której odcina się potrzebny do produkcji pierścień.

Obróbka, frezowanie CNC

Kolejna sprawa to poddawanie takiego półproduktu mechanicznej obróbce w ramach obrabiarki CNC, a więc sterowanych numerycznie.

Powłoki ochronne, kamienie jubilerskie - wykończenie produktu

Ostatnia faza produkcji będzie wiązana z oprawieniem w obrączce kamieni i ewentualnie stosuje się dodatkowo powłoki ochronne i elementy ozdobne. Najwięksi producenci półfabrykatów wybierają propozycje z wyspecjalizowanych firm. W ten sposób jest gwarantowany skład chemiczny i stosowne atesty unijne. Dużą wagę przywiązuje się między innymi do tego, by eliminować nikiel ze złota, ponieważ ten metal często powoduje alergie. Podstawowa zaleta takich właśnie obrączek to właśnie to, że na obwodzie nie będzie łączenia. To zapewnia oczywiście większą wytrzymałość i idealnie okrągły kształt. Taką obrączkę w przyszłości będzie można powiększyć albo zmniejszyć bez ryzyka jej pęknięcia. Jeśli chodzi o brylanty są one obrabiane ręcznie.

Odlew

Nieliczne firmy wykonują obrączki przez metodę odlewania. To tradycyjna technika, która jest stosowana w przypadku produkcji złotej oraz srebrnej biżuterii. Technika taka będzie dawała szansę na uzyskanie takich kształtów, które niedostępne będą przy walcowaniu obrączek. W tej metodzie można również stosować oprawy kamieni, które przy innych technologiach produkcji nie będą możliwe.

Po tym jak obrączka będzie odlana podlegać będzie obróbce mechanicznej, w celu uzyskania ostatecznego kształtu. Potem ręcznie wprowadza się tam kamienie. Ze względu na dużą pracochłonność duży i dużo pracy ręcznej konieczność wykonania form do wszystkich rozmiarów cena może być wyższa, ale z drugiej strony takie obrączki właśnie najczęściej obecnie się wykonuje. Jeśli chodzi o plusy takiej metody działania nie ma ograniczeń w projektowaniu, odlać będzie można praktycznie wszystko. Obrączki przez wykonaną pracę ręczną mogą mieć tak naprawdę wyjątkowy charakter. Duży udział obróbki ręcznej nadaje tym obrączkom szczególny charakter.

złote obrączki

Materiały jubilerskie wykorzystywane do produkcji obrączek

Złoto

Złoto to taki metal, który jest najczęściej wykorzystywany do produkcji złota. Współcześnie stosuje się różne stopy złota, jednak próba 585 jest najczęściej spotykana i najchętniej wykorzystywana. Dodatkowo mamy tam różne domieszki.

Kolory złota

Odpowiedni kolor uzyskuje się przez dobre zestawienie składników w stopie. Nie jest sprawą prostą uzyskiwanie oczekiwanego koloru, ale wyspecjalizowane firmy przygotowują takie właśnie stopy bez większych problemów.

Obrączki rodowanie

Obrączki z białego złota tak naprawdę kolor słomkowo żółty. Ten kolor uzyskuje się poprzez dodatnie do stopu palladu niklu. Pallad to dość drogi materiał i dlatego takie obrączki będą droższe niż te z żółtego złota.

ROREN / Robert Siudek / Renata Kowalska
ul. Wielopole 24
31-072 Kraków

· 12 422 03 50
· 12 431 21 47

sklep@roren.pl