Symbolika pierścionka zaręczynowego

Symbolika pierścionka zaręczynowego

Dziś już nie będzie trzeba pytać rodziców o to, czy wyrażają zgodę na ślub, nie trzeba przystawać na spędzenie reszty życia z kimś kogo nie kochamy i nie chcemy. Obyczaje zmieniają się a rytuał zaręczyn również wygląda inaczej. Sens i symbolika pozostają jednak niezmienione. Podstawowa funkcja uznawana przez większość społeczeństwa to przede wszystkim przygotowanie do wejścia w małżeństwo. Aż do połowy ubiegłego wieku stawiano na aranżowanie związku małżeńskiego oraz przygotowanie do wejścia w nową rolę. Wpływ rodziny był wtedy bardzo duży, a para młoda miała niewiele do powiedzenia. Narzeczeństwo odbudowano szczelnie z obyczajowością, która mówiła nam jak trzeba postępować. Liczyło się przede wszystkim zdanie rodziców , którzy podejmowali ostatecznie decyzje za swoje dzieci. Współcześnie jest już dużo większa swoboda, gdy chodzi o planowanie małżeństwa i to przyszli małżonkowie sami decydują o tym jak będzie wyglądać zawarcie związku, sami będą decydować również o tym, z kim taki związek będą zawierać. Zdarza się, że zakochani decydują się na włączenie bliskich w zaręczyny, ale takiej konieczności nie ma.

Pierścionek - symbol zaręczyn

Zagadkę taką będzie można rozwiązać, jeśli zainteresujemy się nieco bliżej historią. Tradycja obdarowania wybranki serca pierścionkiem jest już od starożytnego Rzymu. Początkowo pierścienie były wykonywane ze żelaza potem zaczęło się pojawiać złoto. W średniowieczu pierścionki zastępowano przez wieńce. Dochodziło do wymiany takim wieńcem między przyszłym małżonkiem i rodzicami wybranki. W czasach nowożytnych pojawiły się zrękowiny i w trakcie ich trwania dochodziło do podarowania pierścionka, ustalono również wysokość posagu. Pierścień oznaczał zaręczyny i dla konkurentów był to znak, że panna jest zajęta. Jak to wygląda obecnie? Tak naprawdę niewiele się zmieniło, gdy chodzi o same pierścionki. Nadal mamy podobny kształt, nadal ma symbolizować płodność, wierność, trwałość, wieczność czy ciągłość. W Polsce narzeczone noszą pierścionek na serdecznym palcu prawej ręki, a jak to wygląda w innych regionach. W UK biżuteria zaręczynowa pojawi się na lewej dłoni. Spora odpowiedzialność przy wyborze pierścionka będzie w Skandynawii, gdzie panna młoda będzie w dniu ślubu dostawać drugi taki sam pierścionek.

symbol zaręczyn u kobiety

Pierścionek i jego symbolika

Uwielbiane przez kobiety komedie romantyczne często pokazują bohaterki, które sporo czasu będą wybierać ten jeden jedyny pierścionek. Okazuje się, że kobiety do takich elementów przywiązują bardzo dużą wagę i dlatego rzeczywiście będzie to dla nich bardzo ważne. Jeśli więc szukamy takiego pierścionka będzie trzeba dobrze zastanowić się jakie rozwiązanie będzie najlepsze. Można zasięgnąć jakieś rady u bliskich takiej osoby, która ma ten pierścionek od nas otrzymać. Możliwe, że w ten sposób rzeczywiście trafi się w ten sposób w gust wybranki.

Nie tylko diamenty

Słowa piosenki mówią, że diamenty to najlepsi przyjaciele każdej dziewczyny, ale prawdę tą trzeba będzie traktować z przymrużeniem oka, ponieważ znajdą się takie kobiety, które wolą mniej okazałe pierścionki. Jednak najcenniejsze kamienie są bezpiecznym wyborem, ponieważ będą klasyczne i uniwersalne. Pierścionek, który jest zdobiony diamentem to symbol trwałości, w końcu chodzi o taki kamień, który jest najtwardszym na świecie i dlatego nie da się go zniszczyć. Jeśli ktoś woli wybrać niestandardowe rozwiązanie może decydować się również na szmaragdy czy rubiny, które również są modne i spośród nich coś atrakcyjnego uda się wybrać.

ROREN / Robert Siudek / Renata Kowalska
ul. Wielopole 24
31-072 Kraków

· 12 422 03 50
· 12 431 21 47

sklep@roren.pl