- Słownik potencjalnego klienta w firmie ubezpieczeniowej
- Pułapki
- Niechęć towarzystw ubezpieczeniowych do przyjęcia odpowiedzialności
- Obawa klientów przed inwentaryzacją swoich skarbów
- Sprawdzanie autentyczności
- Przypadki "nieubezpieczalne"
- Wariant 2 ubezpieczenia biżuterii
- Algorytm sporządzania polisy ubezpieczeniowej
- Ile kosztuje ubezpieczenie biżuterii
"Masz niesamowitą intuicję, drogi łowco stołków, żadnych diamentów, jak widać!". - wypowiedział słynny bohater powieści Ilfa i Pietrowa "Dwanaście krzeseł", poniósłszy kolejne fiasko w poszukiwaniu skarbu madame Petuchowej. Ale wszystko mogłoby się potoczyć inaczej (przynajmniej dla krewnych zmarłego), gdyby klejnoty były ubezpieczone. Dlatego dziś proponujemy Państwu omówienie najważniejszych pytań dotyczących ubezpieczenie biżuteriiCo można, a czego nie można ubezpieczyć, jak to zrobić i ile to kosztuje. Jest wiele pytań. I mamy szczerą nadzieję, że do końca artykułu będzie tyle samo odpowiedzi.
Ten materiał nie będzie raczej interesujący dla posiadaczy dwóch złoto pierścienie i jeden łańcuch. Cóż, po prostu dlatego, że wydawanie pieniędzy na ubezpieczenie tych elementów biżuterii jest prawdopodobnie bezcelowe. Ale jeśli jesteś właścicielem prawdziwych skarbów (duże diamenty w każdej ilości, kawałki kolekcjonerskie, rzadkie cenny Akcesoria), temat z pewnością odbije się szerokim echem w Twoim sercu. W końcu posiadanie biżuterii i niemożność jej noszenia to wielka udręka dla konesera i kolekcjonera. Ale strach przed utratą bajecznie drogiej biżuterii lub utratą drogiego przedmiotu w wyniku kradzieży, oszustwa lub napadu jest znacznie silniejszy. Wydawałoby się, że problem jest naprawdę ogromny. Ale jego rozwiązanie, jak wszystko, co genialne, wydaje się dość proste: wystarczy ubezpieczyć własną biżuterię. To pozwoliłoby Ci wyjąć swoje skarby z sejfu i nosić je z ufnością, kiedy tylko chcesz, a nie kiedy możesz.
Głupio jest zaprzeczać, że w przypadku, gdyby coś stało się z Twoją biżuterią, nikt nie będzie w stanie przywrócić emocjonalnego przywiązania do niej, które zdążyło się wytworzyć, gdy byłaś jej właścicielką. Ubezpieczenie jest jednak jedynym sposobem, aby przynajmniej zrekompensować to, co się stało i szkody powstałe w wyniku zdarzenia objętego ubezpieczeniem. Prawidłowo dobrane ubezpieczenie nie tylko pokryje koszty naprawy wyrobu w przypadku jego uszkodzenia, ale także zrekompensuje stratę w równowartości pieniężnej, jeśli z biżuterią stanie się coś jeszcze gorszego niż zerwanie zapięcia.
Ubezpieczenie jest rozwiązaniem nie tylko dla tych, którzy posiadają diamenty warte kilka milionów dolarów, ale również dla tych, którzy posiadają biżuterię wartą kilka tysięcy dolarów. Nie ma innego sposobu, aby przestać bać się nosić biżuterię i wreszcie wyrwać ją z zamknięcia w skrytce, ani nie może być. Niestety lub na szczęście, będziecie musieli ocenić sami.
Słownik potencjalnego klienta zakładu ubezpieczeń
Zanim zaczniemy mówić o możliwościach ubezpieczenia biżuterii i mechanizmach tego procesu, proponujemy poszerzyć słownictwo i zapoznać się z pojęciami, o których być może nawet nie słyszeliście. Używając tych terminów podczas rozmowy ze sprzedawcą biżuterii będziesz, po pierwsze, wyraźnie widać, że jesteś zanurzony w temacie, a po drugie, będziesz lepiej rozumieć sprzedawcę, którego zadaniem jest sprzedać Ci konkretną usługę. Twoim zadaniem w tym przypadku nie jest kupno świni w pokrowcu, ale zdobycie tego, czego naprawdę potrzebujesz.
- Adnotacja na biżuterii - usługa, która w zrozumiałym dla nas języku nazywa się "adnotacją jubilerską" i jest częścią większej usługi - ubezpieczenia nieruchomości (najczęściej domu lub mieszkania);
- pokrycie wszystkich ryzyk - Ubezpieczenie od wszystkich ryzyk, co oznacza, że jesteś ubezpieczony "od wszystkiego", tzn. obejmuje wszystko, co może być szkodliwe (ale w niezwykle rzadkich przypadkach, które można policzyć na palcach jednej ręki, ubezpieczenie to dotyczy tylko biżuterii);
- ochrona ubezpieczeniowa - Ubezpieczenie, które w dosłownym tłumaczeniu oznacza "wbudowany endorsement"; w rzeczywistości jest to Jewelry Endorsement; w tym przypadku roszczenie ma ściśle określone i wymienione w umowie przyczyny: np. huragan, pożar, kradzież itp. i tylko w przypadku wystąpienia jednego z tych ubezpieczonych zdarzeń klient może liczyć na odszkodowanie;
- tajemnicze zniknięcie - to najczęstszy powód, dla którego posiadacze polis Jewelry Endorsement zwracają się do firm ubezpieczeniowych o wypłatę świadczeń; w dosłownym tłumaczeniu termin ten oznacza "tajemnicze zniknięcie".
Aby wyjaśnić, czym jest tajemnicze zniknięcie, wystarczy bardzo prosty przykład, opisywany tysiące razy w książkach i filmach detektywistycznych. Właścicielka zdejmuje diamentowy naszyjnik, kładzie go na komodzie, zasypia i budzi się rano, nie znajdując naszyjnika w miejscu, w którym go zostawiła wieczorem. Jeśli właścicielka naszyjnika ma ubezpieczony tylko swój dom (bez brakującej adnotacji), nie otrzyma żadnego odszkodowania. Jeśli jednak wykupiła ona biżuterię, zazwyczaj otrzyma odszkodowanie.
Pułapki
Prawdopodobnie historia o jak zawrzeć umowę ubezpieczenia biżuteriiWłaściwsze byłoby rozpoczęcie od pozytywnych punktów i zalet. My jednak postanowiliśmy pójść w odwrotnym kierunku i opowiedzieć przede wszystkim o pułapkach, jakie napotykają osoby, które zdecydowały się na wykupienie polisy ubezpieczeniowej.
Niechęć ubezpieczycieli do przyjęcia odpowiedzialności
Na Zachodzie ten problem nie istnieje, gdyż rynek ofert ubezpieczeniowych w tym segmencie obfituje w różne warianty tej usługi. Ale na Ukrainie, aby prawidłowo ubezpieczyć diamenty lub inne przedmioty wartościowe jest nadal dość trudne. Nie, nie, oczywiście można wykupić polisę ubezpieczeniową. Ale większość firm, z reguły, oferuje ubezpieczenie Państwa skarbów biżuterii w ramach kompleksowego ubezpieczenia. nieruchomość. W tym przypadku, zgodnie z podpisaną umową, właściciel biżuterii nie ma prawa nosić jej przy sobie, lecz musi ją przechowywać w sejfie. W przeciwnym razie, jeśli cokolwiek stanie się z biżuterią, sprawa nie będzie traktowana jako sprawa ubezpieczeniowa, a działania klienta, który odważy się wyjść publicznie w biżuterii, będą traktowane jako naruszenie umowy.
Off the record, pracownicy firm ubezpieczeniowych przyznają redakcji Gold.uaZwrócili uwagę, że w opinii krajowych ubezpieczycieli, osoby pokazujące diamenty na ulicach ukraińskich miast są traktowane jako "ofiary". Innymi słowy, w takich sytuacjach firmy ubezpieczeniowe są skłonne przerzucać odpowiedzialność za zdarzenie (jeśli coś złego się stanie) na samego poszkodowanego, co jest nie do przyjęcia według standardów zachodnich. Prowadzi to do dwóch smutnych wniosków. Niestety, Ukraina jest nadal krajem dość kryminogennym - to jest jedno. A po drugie: Ukraina to wciąż dość biedny kraj o niskim poziomie życia. Dlatego dobre polisy ubezpieczeniowe mające na celu ochronę naszych kosztowności są w naszym kraju bardzo rzadkie.
Strach przed klientami, aby zrobić inwentaryzację swoich skarbów
Prawdą jest jednak, że nie tylko profesjonalne firmy boją się ubezpieczać biżuterię, ale także sami właściciele biżuterii. A powód tego strachu jest dość prosty. Każda transakcja ubezpieczeniowa wiąże się z inwentaryzacją pozycjiktóre będą objęte polisą po zawarciu umowy. Wyobraźmy sobie standardową sytuację: agent towarzystwa ubezpieczeniowego prosi klienta o sporządzenie spisu biżuterii z dokładnym określeniem, gdzie i jak każda z nich jest przechowywana. Klient nie ma prawa odmówić wykonania tego zadania, gdyż w przeciwnym razie nie otrzyma polisy ubezpieczeniowej. Ale nie ma też obaw przed sporządzeniem inwentaryzacji.
Po zawarciu umowy wielu właścicieli biżuterii po prostu nie będzie mogło spać spokojnie, wiedząc, że gdzieś w mieście jest osoba (a może nawet kilka), która posiada informacje na temat ich kosztowności. Niestety, nasi rodzice odziedziczyli po sowieckiej przeszłości całkowity brak zaufania do wszystkiego, co związane z państwem i biznesem. I ta totalna nieufność, tak po prostu, zaraziła nas.
Nieustannie obawiamy się, że nasze poufne dane wyciekną i dostaną się w niepowołane ręce. I trzeba przyznać, że obawa ta nie jest bezpodstawna. W przeciwnym razie nie byłoby wokół nas tylu drobnych oszustów i złodziei, którzy dzwonią i wyłudzają od nas karty bankowe. Tak, w większości przypadków to my ponosimy winę za to, co się dzieje. Nasza nieuwaga i nieznajomość własnych praw działa na naszą niekorzyść. Jednakże ubezpieczenie biżuterii w oczach sceptyków, jest operacją ryzykowną. Zamiast więc "trzymać pieniądze w banku oszczędnościowym", większość ludzi trzyma je po prostu pod materacem w staroświecki sposób. Dokładnie tak samo jest z diamentami.
A jednak kilka dużych międzynarodowych ubezpieczenia firmy, także te działające w naszym kraju, w ciągu ostatnich kilku lat poczyniły znaczące kroki w kierunku klientów, którzy są przecież gotowi ubezpieczyć swoje skarby bez względu na wszystko. Nie, nie oznacza to, że firmy ubezpieczeniowe stały się bardziej lojalne wobec konsumentów - to tylko konsekwencja. Zmiany w tej sferze świadczą o tym, że choć powoli, to jednak poziom życia Ukraińców się poprawia. Świadczy o tym wzrost importu biżuterii, który według oficjalnych danych wzrósł prawie trzykrotnie w ciągu ostatnich kilku lat, oraz wzrost krajowej produkcji biżuterii. biżuteriaWyraźnie wskazuje na to fakt, że wielkość krajowej produkcji biżuterii wzrosła prawie trzykrotnie, a dokładnie podwoiła się.
Kontrola autentyczności
Zanim ubezpieczysz swój złoto-Przed ubezpieczeniem złota i diamentów, firma, która planuje wziąć odpowiedzialność za Twoją biżuterię, z pewnością poprosi Cię o przedstawienie dowodu autentyczności towaru. Pakiet dokumentów musi również zawierać dokument określający dokładną wartość kamienia lub biżuterii. Bez tych dokumentów firma ubezpieczeniowa po prostu nie zgodzi się na podpisanie umowy z klientem. Jeśli więc zastanawiasz się nad zabezpieczeniem swojego mienia poprzez wykupienie polisy ubezpieczeniowej, upewnij się, że posiadasz wszystkie niezbędne certyfikaty. A jeśli nie, należy również upewnić się, że masz wszystkie niezbędne badania, lub można również poprosić dealera diamentów o wymagane dokumenty (sklep), od którego kupiłeś kamienie.
Na Ukrainie, tak jak w każdym innym kraju, istnieją profesjonaliści, którzy specjalizują się w ocenie i uwierzytelnianiu biżuterii. Ale zanim zajmiesz się takim specjalistą, powinieneś upewnić się, że jest on autentyczny. Oznacza to, że należy zapytać, czy jest on upoważniony do świadczenia usług. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że pieniądze, które zapłaciłeś za usługi rzeczoznawcy, zostaną wyrzucone przez okno.
Jeśli chodzi o określenie wartości ubezpieczeniowej posiadanych przez Państwa skarbów, eksperci mają do dyspozycji kilka metod. Pierwsza metoda polega na określeniu wartości katalogowej. Druga metoda polega na wykorzystaniu informacji o cenie aukcyjnej przedmiotu. A trzecia metoda wyceny oparta jest na analizie porównawczej klejnotu. Jest ona zazwyczaj stosowana tylko wtedy, gdy dwie pozostałe metody nie są dostępne w danej sytuacji. W przypadku biżuterii, która ma krótką historię, wystarczy paragon i świadectwo certyfikacji. Jeśli jednak ubezpieczamy biżuterię, która może poszczycić się długą i ciekawą historią, istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę przy jej ocenie. Na przykład, czy przedmiot posiada grawerunek pozostawiony przez jubilera; czy biżuteria jest świadectwem określonej epoki historycznej; czy przedmiot brał udział w międzynarodowych wystawach i tak dalej.
Przypadki "pozaubezpieczeniowe"
Niestety dla klienta, a na szczęście dla ubezpieczyciela, szkody związane z ubezpieczoną biżuterią nie zawsze są objęte odszkodowaniem.
- Jeżeli wbrew umowie właściciel oddał biżuterię do renowacji, a w trakcie renowacji przedmiot został zniszczony lub uszkodzony, polisa nie obejmuje biżuterii.
- Gdyby, wbrew umowie, właściciel przedmiotu jubilerskiego postanowił go uaktualnić i ulepszyć, ingerując w jego integralność (samodzielnie lub z pomocą jubilera) bez zgody zakładu ubezpieczeń, reakcja agenta byłaby podobna do poprzedniej.
- Jeżeli uszkodzenie biżuterii nastąpiło z przyczyn niezależnych od właściciela, a właściciel zdecydował się na samodzielną naprawę, zapominając o warunkach określonych w polisie ubezpieczeniowej, odszkodowanie również nie przysługuje.
Ponadto za nieubezpieczalną uznaje się sytuację, w której właściciel biżuterii objętej polisą ma roszczenie finansowe wobec osoby trzeciej. Wartościowe przedmioty znajdujące się w Twoim posiadaniu mogą zostać wywłaszczone lub skonfiskowane na mocy nakazu sądowego. W takich sytuacjach firma ubezpieczeniowa nie wypłaca odszkodowania.
Ubezpieczenie przedmiotów wartościowych wariant 2
Możesz ubezpieczyć swoje cenne przedmioty na dwa sposoby. W naszym kraju najbardziej popularna jest pierwsza opcja. Jednakże, jeśli chcesz, możesz znaleźć międzynarodowe firmy ubezpieczeniowe, które są skłonne zaoferować alternatywny pakiet usług.
- Kompleksowe ubezpieczenie. W tym przypadku chodzi o ubezpieczenie biżuterii wraz z mieniem należącym do klienta. Oznacza to, że polisa obejmuje nie tylko biżuterię, ale również nieruchomości, antyki i inne cenne przedmioty. W tym przypadku biżuteria jest tylko częścią listy, jednym z jej elementów. Ubezpieczenie kompleksowe obejmuje biżuterię tylko wtedy, gdy biżuteria (lub biżuteria) znajdowała się w domu lub mieszkaniu w momencie pożaru, kradzieży, burzy lub innych zdarzeń objętych ubezpieczeniem. Jeśli jednak biżuteria w chwili zdarzenia znajdowała się poza ubezpieczonym domem, odszkodowanie za jej zaginięcie nie przysługuje.
- Oddzielne ubezpieczenie biżuterii. Sama nazwa tego typu ubezpieczenia mówi nam, że jest to odrębna umowa ubezpieczeniowa obejmująca wyłącznie biżuterię i inne przedmioty wartościowe (np. diamenty lub inne kamienie). kamienie).
Warto również wspomnieć o tzw. ubezpieczeniu od podróbek. Nie wszystkie firmy ubezpieczeniowe są gotowe zaoferować klientowi taką usługę, ale te, które specjalizują się w ubezpieczeniach biżuterii, mają ją na swojej liście usług. W tym przypadku, jeśli zostanie ustalone, że klient zakupił podróbkę, a nie prawdziwą rzecz, firma zrekompensuje mu straty moralne i finansowe spowodowane takim działaniem.
Algorytm wystawiania polisy ubezpieczeniowej
Na pierwszy rzut oka, po przeczytaniu tego wszystkiego, wydawać by się mogło, że ubezpieczenie biżuterii to proces żmudny, wieloetapowy i dość długi. Ale w rzeczywistości okaże się, że tak nie jest. Od słowa "w ogóle". Obecnie polisę ubezpieczeniową można zawrzeć nawet online - przez Internet. Tak samo jak kupujesz biżuterię w Gold.ua - w dogodnym dla Ciebie czasie.
Przede wszystkim należy poinformować agenta w korespondencji lub przez telefon, co chcemy uzyskać od firmy, do której się zgłaszamy i opisać przedmioty wartościowe, które chcemy, aby były chronione polisą. Następnie broker ubezpieczeniowy, w odpowiedzi na Państwa propozycję, uporządkuje wszystkie warianty ubezpieczenia, które spełniają Państwa kryteria i przedstawi je Państwu do wglądu. Jeśli potrzebujesz pomocy w dokonaniu wyboru, każda szanująca się firma ubezpieczeniowa udzieli Ci wszelkiej potrzebnej pomocy. Zostaniesz wówczas poinformowany o warunkach wybranej polisy oraz cenie, jaką będziesz płacił miesięcznie lub półrocznie/rocznie.
Jeśli wybierasz się do renomowanej firmy o znanej nazwie i nieposzlakowanej opinii, nie ma sensu martwić się, że Twoje dane zostaną przekazane osobom trzecim. Nie, nie, jeśli nie masz nic innego do zmartwienia w życiu, to oczywiście możesz się martwić na dobrą sprawę. Ale musicie zrozumieć: nieskazitelna reputacja jest zbyt droga, o wiele droższa niż wartość całej waszej biżuterii razem wziętej. I w przeciwieństwie do biżuterii, reputacji nie można kupić za pieniądze (nawet za bardzo dużą sumę). Dlatego renomowane firmy nigdy nie zaryzykują swojego dobrego imienia, które zostało wypracowane przez krew, pot i długie lata uczciwej i wysoce profesjonalnej pracy.
Ile kosztuje ubezpieczenie biżuterii?
W kontekście naszego artykułu, bez względu na to, jak bardzo byśmy się starali i jak bardzo byśmy chcieli, nie będziemy w stanie podać konkretnej kwoty. Należy mieć świadomość, że każdy przypadek jest inny. Taryfa dla każdego klienta zależy od wielu czynników. Oto tylko kilka pytań, od odpowiedzi na które zależy wysokość wypłaty ubezpieczenia, a co za tym idzie stawka ubezpieczeniowa, która zwykle wynosi od 1% do 5% sumy ubezpieczenia.
- Jak delikatny jest ubezpieczony przedmiot jubilerski?
- Jak atrakcyjna jest biżuteria w oczach złośliwców, rabusiów, złodziei, oszustów?
- Jakie są warunki przechowywania biżuterii?
- Czy pomieszczenie, w którym przechowywana jest biżuteria posiada system alarmowy, w tym czujniki przeciwpożarowe?
- Czy wartość jest narażona na działanie czynników atmosferycznych i innych, na które właściciel i firma ubezpieczeniowa nie mają wpływu?
Odpowiedzi na wszystkie te pytania (w zależności od tego, jakie będą w każdej konkretnej sytuacji) mogą być wykorzystane jako tzw. mnożniki - czyli czynniki, które bezpośrednio wpływają na wzrost sumy ubezpieczenia. Jeśli pierścionek, który chcesz ubezpieczyć, jest wart pięć tysięcy dolarów, będzie cię to kosztować od 75 do 125 dolarów rocznie. Jeśli biżuteria, którą chcesz ubezpieczyć kosztuje ponad dziesięć tysięcy dolarów, to jej ubezpieczenie będzie kosztowało co najmniej dwa razy więcej. Jeśli chodzi o certyfikat jakości i dokument potwierdzający wartość biżuterii, którą chcesz ubezpieczyć, najprawdopodobniej będą one wymagane tylko wtedy, gdy wartość biżuterii przekracza 10.000 USD. W przypadku tańszych towarów, certyfikaty autentyczności i inne dokumenty najprawdopodobniej nie będą wymagane w ramach polisy.
A przy okazji, ostatnia rada od krajowych agentów ubezpieczeniowych. Dla przypomnienia, stawka ubezpieczeniowa (kwota, którą klient musi płacić co miesiąc) zależy bezpośrednio od sumy ubezpieczenia. Im wyższa suma ubezpieczenia, tym niższa taryfa, ponieważ interes firmy w pozyskaniu klienta zależy wyłącznie od tego, jak dużo mienia i ile w sumie jesteś skłonny ubezpieczyć. Jeśli więc zdecydujesz się na wykupienie polisy "hurtowej": zawsze jest to tańsze i bardziej opłacalne.