Metale szlachetne: Złoto - najpopularniejszy kruszec u jubilera

Metale szlachetne: Złoto - najpopularniejszy kruszec u jubilera

Złoto - aurum , Symbol: Au

Gęstość: 19,3 g/cm3, temp. topnienia: 1064°C .

Złoto to szlachetny metal, który nie rdzewieje, nie pokrywa się nalotem, będzie odporne na działanie tlenu, powietrza, kwasów. Rozpuszcza się wyłącznie w wodzie królewskiej, która będzie mieszanką kwasu solnego oraz azotowego a także w roztworach cyjanków. Złoto jest ciężkie, ponieważ sześcian o boku 10 cm a więć litr będzie ważyć 20 kg. W stanie czystym jest to metal jaskrawożółty, który będzie bardzo miękki, ciągliwy i kowalny. Z kilograma złota jesteśmy w stanie przygotować drut, który będzie miał nawet 2 kg długości. Jest to materiał prosty do polerowania. Twardość jest podobna do ołowiu. Nie ma problemu z tym, by kroić złoto nożem. Jest to przewodnik elektryczności, nie będzie ulegać korozji. Zachowuje swój blask i połysk przez długi czas a pod wpływem warunków atmosferycznych nie będzie rdzewieć, ale pokryje się nalotem. W przyrodzie jest także w formie blaszek, łusek czy grudek. Spotyka się go w skałach magmowych, żyłach kwarcowych. Zazwyczaj jest jednak w postaci stałych roztworów z innymi metalami również ze srebrem. Otacza nas w niewielkiej ilości w wodzie morskiej, gdzie mamy 0,01 mg złota na metr sześcienny. Niewielkie ilości są w orzechach laskowych, płatkach owsianych. W Polsce wydobywano złoto na Śląsku w okolicach Legnicy i Złotogóry, obecnie jest produktem ubocznym przy uzyskiwaniu miedzi.

Złoto jubilerskie

W pracy jubilera nie stosuje się czystego złota, ale wyłącznie stopy. Można mówic o 18 karatach i próbie 750, gdzie trzy czwarte stopu to złoto a reszta to domieszki. Jednak najbardziej popularne propozycje to 14 karatów i próba 585. Złoto najczęściej występuje również w postaci stopów ze srebrem, miedzią i platyną w stomatologii, wykonuje się z niego monety czy aparatury z elektroniką. Złoto to taki metal, który jest jako jeden z pierwszych poznany. Już około 6 tysięcy lat temu wypłukiwano złoto z piasku.

złoto historyczne

Historia złota

Złoto jest znane od tysięcy lat i wykorzystywane było już w Egipcie starożytnym. Dalej przeniosło się również do innych środowisk żyjących w okresie starożytnym. Niektóre wyroby ze złota powstawały już około 5 tysięcy lat temu i budzą podziw, że złoto było tak opanowane i stało się artystycznym metalem już tak dawno. Z Egiptu pojawiło się w Mezopotami, a także w innych krajach Bliskiego Wschodu. Wydaje się, że coraz bardziej je doceniano i dlatego zostało upowszechnione na całym starożytnym świecie. Można mówić między innymi o wielu złotych skarbach starożytnego Rzymu, które zachowały się do dnia dzisiejszego. Złoto z tego okresu przeniosło się dalej do Bizancjum, gdzie pozłocenia stały się podstawowym elementem. Pojawiło się nawet poszukiwanie kamienia filozoficznego, który miał dawać możliwość w przekształcaniu metali szlachetnych w złoto. Przygotowywaniu między innymi wyprawy po surowiec do Afryki. Obecnie pozyskuje się około 2300 ton rocznie. W sumie w 60 krajach. Jednak najwięcej bo prawie jedną czwartą na terenie RPA, dużo bo ponad 300 ton na terenie USA, a także Australii około 240 ton.

Produkcja złota i jego dostępność

Współcześnie złoto jest już dostępne praktycznie dla każdego. Stolicą branży związane ze złotem będą Włochy a dokładnej Florencja. Trendy związane ze złotem ciągle się zmieniają, pojawiają się nowe propozycje. Widać, że złotnicy obserwują rynek i coraz lepiej zdają sobie sprawę z tego jakie oczekiwania mają kobiety w stosunku do oferowanej im biżuterii, a nie będą one małe. jednak w sprzedaży znajdziemy wiele ciekawych propozycji z zakresu biżuterii.

ROREN / Robert Siudek / Renata Kowalska
ul. Wielopole 24
31-072 Kraków

· 12 422 03 50
· 12 431 21 47

sklep@roren.pl